Úbytek vody na Orlíku přináší zajímavou podívanou i smutek v očích
8. září 2022 (15:21)
Dalších 5 fotografií v galerii
foto: Martin Sainer/se souhlasem
Mizející hladina Vltavy opět odhaluje zatopené mosty, stavby, vesnice a jedinečné přírodní útvary.
Letos v srpnu bylo zahájeno vypouštění vody z Orlické přehrady, kdy udržování nízké hladiny bude trvat až do března 2023. Do začátku září klesla hladina na kótu 339 m n.m. Opatření souvisí s pokračující stavbou bezpečnostního přelivu na hrázi, která má být dokončena až na konci roku 2026.
Díky snižování vodní hladiny se veřejnosti naskytla jedinečná příležitost, při níž spatří běžně zatopené objekty z doby před výstavbou přehrady. Mohou tak vidět mosty, jezy, silnice nebo vojenské bunkry. Na březích nechybí ani ojedinělé útvary, které časem vytvořila voda.
Přípravné práce na přehradě začaly v roce 1954, přestože tehdejší vláda nedala úplné povolení. Ve chvíli, kdy bylo vše řádně schváleno, se na stavbě vystřídalo každý den až 1 500 dělníků. Přehrada byla dokončena s osmi měsíčním předstihem v roce 1961. Od té doby je největší, nejvyšší a také nejmohutnější nádrží na toku Vltavy.
Výstavba přehrady ovlivnila osudy hned několika místním obyvatelům. Lidé museli opustit prostředí, ve kterém žili po celý svůj život. Někteří ze svého domova šli do náhradních bytů nazývaných „zátopkové bytovky“. Jiní si nechali vyplatit odškodnění a odstěhovali se úplně jinam. Umělému jezeru muselo ustoupit 14 mlýnů, velký počet pil a 650 obytných či hospodářských staveb z několika vesnic.
Pokud se vydáte po břehu Vltavy u Podolského mostu, uvidíte například můstek se zbytky asfaltové cesty vedoucí k bývalému řetězovému mostu u Podolska. Tento most je jednou ze staveb, které byly před vodou zachráněny. V roce 1960 byl demontován a o patnáct let později našel své nové místo u městyse Stádlec na řece Lužnici.
foto: Martin Sainer/se souhlasem
Další ze zachráněných staveb je kostel svatého Bartoloměje, jehož původ se datuje roku 1190. Ten byl před zatopením vesnice Červená rozebrán a znovu postaven mimo zaplavenou oblast u osady Vůsí, které se symbolicky říká Červená II.
Je řada míst na Orlíku, které vám zaručeně vezmou dech, například Kemp Trhovky nebo nedaleký Kemp Bor, které aktuálně působí jako odkladiště opuštěných lodí na písčitém břehu malé říčky.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Markéta Fiřtová
Související
•O víkendu bude pršet, teploty se budou držet do 20 stupňů
•Letošní léto v Česku bylo šesté nejteplejší od roku 1961
•Nad Dobříší se prohnala prudká bouřka, lámala stromy a ničila střechy