Tým ALKY zpracoval Protokol sexuality, kterým deklaruje své postoje k tomuto tématu
26. ledna 2018 (19:39)
S Novým rokem se zpravidla pojí nové plány, nové výzvy a s nimi spojená očekávání. ALKA po dlouhé době příprav v lednu spouští zbrusu nový projekt, který opět o kousek posouvá představy o tom, co je a není možné.
Obecně prospěšná společnost ALKA dlouhodobě vychází při rozšiřování svých služeb z reálných potřeb svých klientů. Cílem jednoznačně je, zajistit takovou péči, která představuje účinnou pomoc pro lidi s handicapem i jejich rodiny. Aktuálně startující projekt je nicméně přeci jen v něčem jiný. „Již dlouhou dobu cítíme potřebu začít se zabývat tématem, které, ač je přirozenou součástí našich životů, je u lidí s handicapem poměrně tabuizováno. Tím tématem je sexualita a vztahové životy těchto lidí, našich klientů“, říká ředitelka ALKY Šárka Hájková a dodává: „…je to krásné i těžké téma dohromady. Je naprosto nezbytné, aby s ním pracoval zralý tým, který dokáže postupovat jednotně a zároveň nakládat se svými osobními postoji a názory tak, aby klienta vždy vhodným způsobem podpořil.“
Tým ALKY zpracoval tzv. Protokol sexuality, kterým deklaruje své postoje k tomuto tématu a závazné postupy pro jeho začlenění do své práce. „Všichni pracovníci Centra byli proškoleni v rámci akreditovaného kurzu a jsou připraveni ve spolupráci s klienty a jejich rodinami začít pracovat na tom, aby jejich život mohl být spokojený a naplněný opravdu ve všech aspektech, včetně navazování vztahů a prožívání vlastní sexuality“, říká Robert Dikan, vedoucí Centra péče o handicapované ALKA. „Náš přístup k tématu je inovativní, šitý na míru každému klientovi a zahrnuje práci s řadou témat, která se sexualitou a vztahy úzce souvisí“, dodává zároveň.
Z naší zkušenosti víme, že z nenaplněné potřeby emočních a sexuálních kontaktů vychází nemálo nežádoucích projevů lidí s handicapem. Ty komplikují život jim i těm, kdo o ně pečují. V těchto případech se jedná zejména o projevy agrese, ale i deprese a často jsou řešeny léky. „Myslíme si, že stejně jako každý zdravý člověk, tedy i naši klienti, mají právo prožívat lásku a sex a vidíme na nich, že je toto téma zajímá, ale nemají o něm s kým mluvit“, říká Michaela Dufková, sociální pracovnice ALKY, která zaštiťuje poradenství v tomto tématu. „V tuto chvíli jsme zatím jediné zařízení v okrese, které se tématem sexuality lidí s handicapem zabývá a pomoc a radu u nás najde kdokoliv, kdo ji potřebuje“, končí své vyprávění Míša Dufková.
Pokud víte o někom, kdo má jakýkoliv handicap a
potřeboval by podpořit a poradit v oblasti sexuality a vztahů, předejte mu, prosím, informaci, že teď již na to nemusí být sám, jsme tady i pro něj.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Mgr. Šárka Hájková ředitelka ALKA
o.p.s.
o.p.s.
autor: TP