Trendy 2024 podle personální agentury: Firmy budou přidávat, mzdové požadavky uchazečů jsou ale jinde
12. března 2024 (09:00)
foto: ilustrační, Pixabay
Průzkum HR Trends 2024 realizovala mezi českými firmami nadnárodní společnost Randstad.
Personální agentura Randstad zmapovala trendy, výzvy a strategie českých firem v řízení lidských zdrojů pro letošní rok. Většina podniků (82 %) plánuje zaměstnancům navýšit mzdy, z toho polovina respondentů o 1–5 % a polovina o 6–10 %. Žádná z dotázaných společností neplánuje v roce 2024 mzdy snižovat. „Většina respondentů (64 %) pokládá za hlavní HR výzvu udržení nejlepších lidí a rozvoj talentovaných leaderů. Za nejlepší řešení HR výzev přitom považují právě zvýšení mzdového ohodnocení (66 %), dále školení (53 %) a nabídku personalizovaných benefitů (25 %),“ uvádí k výsledkům průzkumu Martin Jánský, generální ředitel společnosti Randstad.
Až 28 % oslovených společností zároveň očekává zvýšení objemu prodejů, současně se potýkají s náborovými výzvami. „Největšími výzvami při získávání talentů jsou nereálná mzdová očekávání (82 %), což je o 8 procentních bodů více než vloni, a nedostatek praxe (43 %),“ říká k situaci Martin Jánský. Čtvrtina firem přesto plánuje zvýšení počtu zaměstnanců, a to především z důvodu obchodního růstu společnosti a kvůli fluktuaci pracovníků. Nejvíce chtějí nabírat ve výrobě (59 %), inženýrství (41 %) a provozu (31 %). Největší pokles náborů oproti loňskému roku naopak zaznamenal průzkum v logistice (ze 40 % na 18 %), v IT a technologiích (z 30 % na 10 %), prodeji (ze 24 % na 13 %) a v účetnictví a financích (z 24 % na 5 %).
V roce 2024 bude nejvyužívanější metodou pro nábor kandidátů podle 85 % respondentů doporučení zaměstnanců. Vloni byly v popředí pracovní portály, které jsou nejefektivnější podle 82 % dotazovaných. Na třetím místě jsou firemní weby a sociální sítě (59 %, resp. 58 %). Průzkum realizovaly společnosti Randstad a Evalueserve v období od prosince 2023 do ledna 2024. mezi 154 vedoucími pracovníky z oblasti HR a managementu. Organizace zaměstnávající více než 500 lidí představovaly 35 % vzorku, nejvíce zastoupenými odvětvími byly výroba a průmysl, obchod, IT a služby.
Martin Jánský komentuje také únorovou stagnaci míry nezaměstnanosti: „V nadcházejícím období očekáváme opět stagnaci či mírný pokles nezaměstnanosti. Vyplývá to mimo jiné z průzkumu HR Trends 2024, ve kterém většina firem (55 %) uvedla, že plánuje udržet stávající počet zaměstnanců, zatímco čtvrtina ho plánuje dokonce rozšířit. Pouze 15 % firem očekává snížení počtu pracovníků.“ Nezaměstnanost ve Středočeském kraji v únoru meziměsíčně klesla o 0,1 procentního bodu na 3,3 %. Krajskými okresy s nejvyšší nezaměstnaností bylo spolu s na Mělnickem i Příbramsko, s nezaměstnaností 4,7 %. Na Příbramsku bylo bez zaměstnání 3693 lidí.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Zajímáte se o dění kolem sebe? Portál pribram.cz přijme do svého týmu novou posilu
•Pomáhají chránit přírodu a zlepšovat životní prostředí? Nominujte je na Cenu Josefa Vavrouška
•Dnešní den patří něžnému pohlaví. MDŽ připomíná svátek úcty a lásky k ženám