Toxická skládka po bývalé traktorové stanici má zmizet ještě letos
14. června 2021 (06:18)
Další 4 fotografie v galerii
foto: obec Dubno
Náklady na odstranění ekologické zátěže v blízkosti obce Dubno jsou vyčísleny na téměř 80 milionů korun. Odvoz samotných nebezpečných látek má být hotov do konce letošního července.
Dubno pracuje na odstranění toxické skládky, která se nachází asi půl kilometru od centra obce ve směru na Dubenec. „Skládka byla založena v sedmdesátých letech Státní traktorovou stanicí, která do bývalého lomu vyvážela nebezpečný toxický odpad – například zbytky postřiků, pesticidy a ropné látky,“ informoval starosta Dubna Václav Chmelař. Vlivem neodborného nakládání s odpady je od roku 1985 zjištěna kontaminace podzemní vody v předpolí skládky, a to organochlorovými a triazinovými pesticidy.
Sanační práce se rozběhly na jaře letošního roku. Společnost Dekonta zajišťuje odtěžbu nebezpečných odpadů a kontaminovaných zemin z podloží. Silně kontaminovaný odpad s pesticidy se pak odváží na spálení do firmy Suez CZ, která se věnuje likvidaci odpadů. Všechny nebezpečné látky a kontaminovaná zemina o předpokládané hmotnosti 9500 tun by měly být odvezeny do konce července. Následující technická a biologická rekultivace má být hotova do konce roku.
„Z výsledků průzkumu je patrné, že skládka je sanována za pět minut dvanáct,“ řekl Václav Chmelař a doplnil, že v blízkosti této lokality je plánována cyklostezka, která povede po zpevněné cestě sloužící nyní pro odvoz odpadu.
Celá akce bude veřejné rozpočty stát 77 milionů korun. „Získali jsme plné financování, a to 85 procent ze strukturálních fondů v rámci Operačního programu Životní prostředí od ministerstva životního prostředí a 15 procent od Středočeského kraje,“ uvedl Václav Chmelař. Obec přispěla na studii analýzy rizik, jež předcházela samotné sanaci a která tuto formu likvidace označila jako jediné koncepční řešení.
I když odpad z bývalé deponie u Dubna zmizí v řádu několika měsíců, nebezpečné látky budou v podzemní vodě přítomné ještě několik desítek let. O „dočištění“ lokality se postará sama příroda pomocí takzvané přirozené atenuace, tedy přirozeného snižování kontaminace.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková