Toto není Bronx, ale Příbram. Bezdomovci hledají útočiště v opuštěných objektech
10. června 2023 (12:44)
foto: pribram.cz/Tomáš Pečenka
Problémy s lidmi bez domova řeší Příbram dlouhodobě. I přes vybudované Nízkoprahové centrum na Rynečku nacházejí tito lidé útočiště většinou jinde.
Během dnešního rána se lidé v Jiráskových sadech pozastavovali u opuštěného a napůl rozpadlého kiosku, kde jeden z příbramských bezdomovců našel nocleh. Řádně posilněn nejlevnějším vínem na trhu sem pravděpodobně v nočních hodinách vlezl přes vysklenou výlohu.
foto: pribram.cz/Tomáš Pečenka
Problémy s lidmi bez domova řeší Příbram dlouhodobě. I přes vybudované Nízkoprahové centrum na Rynečku nacházejí tito lidé útočiště většinou jinde. V noclehárně je potřeba totiž dodržovat řád – a s tím má většina těchto lidí velký problém. Jde především o lidi, kteří jsou pod vlivem alkoholu, omamných nebo psychotropních látek. Ačkoliv v zimních měsících bývá centrum téměř naplněno, někteří z nich hledají místo k žití jinde.
Jedno z takových míst je například v Březnické ulici. V polorozpadlých garážích zde nocuje asi desítka z nich. V minulosti se jeden z majitelů rozhodl, že kvůli zamoření garáž zbourá, jenže původní „obyvatel“ našel útočiště o pár metrů daleko – v jiné garáži. Hasiči na toto místo vyjíždějí pravidelně, likvidují zde drobné požáry. Před pěti lety zde došlo k vraždě, za kterou skončili dva muži ve věku 38 a 42 let ve vězení. V prosinci 2021 zde uhořel další bezdomovec. Pes tehdy neidentifikoval žádné ohnisko, či akcelerant. Podle policie muž zemřel z důvodu akutní otravy oxidem uhelnatým.
foto, video: pribram.cz/Jakub Pečenka
Útočiště tito lidé hledají také na vlakovém nádraží. Na začátku roku 2021 v polorozpadlé a opuštěné budově byl nalezen další mrtvý bezdomovec. Policisté pátrali po jeho totožnosti, kvůli identifikaci oslovili i Polsko a Slovensko, aby se rodina nebo přátelé, pokud nějaké měl, mohli dozvědět o jeho smrti. Ani ze sousedních zemí však zatím žádné informace nedorazily. Nařízená soudní pitva vyloučila cizí zavinění, pravděpodobně zemřel na infarkt.
Dalším místem, kde se lidé bez domova shlukují jsou nákupní centra. Obtěžují návštěvníky nevhodným chováním. Znečišťují prostory nebo vstupují v hrubě znečištěném oděvu a obtěžují zápachem. Dlouhodobě problematickým místem je koloniál na Rynečku. Radnice, zdá se, jak kdyby vyčerpala všechna legální řešení. Starosta Jan Konvalinka dokonce majiteli objektu nabídl, že od něj koloniál koupí. Tento návrh se však nesetkal s kladnou reakcí. Městská policie se snaží místo stále monitorovat, dochází k častým konfrontacím, kdy jsou opilci upozorněni a šetrně vykázáni jinam. Zanedlouho se většinou ale vrátí na místo činu. Je pro ně totiž praktičtější si pořídit levnější alkohol na venkovní konzumaci než se přesunout do některého z restauračních zařízení.
Lidé kritizují především nepořádek a pokřikování opilců. Rodiny z blízkých panelových domů se bojí využívat i nedaleké dětské hřiště. Městská veřejnost v čele s radními se snaží apelovat i na majitele podniku, který alkohol prodává, nicméně také bez úspěchu.
Ryneček také spadá pod vyhlášku o regulaci konzumace alkoholu na veřejnosti. Radnice boj proti těmto nepřizpůsobivým vede již od roku 2016, kdy tato obecně závazná vyhláška vyšla v platnost. Mezi další problémové oblasti patři i ulice Boženy Němcové, areál bývalé Mototechny a okolí ubytoven Pod Čertovým pahorkem. Zde je scénář téměř stejný.
foto, video: pribram.cz/Jakub Pečenka
foto, video: pribram.cz/Jakub Pečenka
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Stavba přelivu na Orlíku nebude financována z Národního plánu obnovy
•Česká pošta začala prodávat aršík známek s prezidentem Pavlem
•Rodilý Příbramák je honorárním konzulem Maledivské republiky