Tomáš Mošnička z Dublovic bude reprezentovat Českou republiku na paralympiádě v Tokiu
27. července 2021 (10:48)
foto: Tomáš Mošnička/se souhlasem
Mošnička je jedním ze čtyř handicapovaných cyklistů napříč všemi kategoriemi (3 muži a jedna žena), kteří nás budou reprezentovat na letošních letních paralympijských hrách.
Vzhledem ke všem peripetiím, které musel letos řešit, nebyla příprava na tuto akci vůbec optimální. Všichni sportovci řeší mimořádná opatření při epidemii covid-19, ale Mošnička měl navíc při tréninku nezaviněnou nehodu s autem, kdy mu vyjela v zatáčce v protisměru dodávka. Toto vše sice může potkat kteréhokoliv cyklistu nebo motorkáře, ale nadějnému sportovci se to stalo den před odjezdem na světový pohár.
„Zdravotně jsem byl celkem v pořádku, ale problém byl v tom, že jsem měl poničený závodní speciál. Bohužel se jedná o tak specifické sportovní náčiní, že nebylo možné poškozený díl v nějaké krátké době nahradit a já jsem tak následně přišel nejen o tři závody v Belgii, ale také o závod ME v Rakousku. Bohužel šlo o hlavní přípravné závody,“ řekl pribram.cz Mošnička.
Pak zhruba měsíc bez kola následně odlétal takřka bez tréninku rovnou na MS do Portugalska. „Zde jsem v silničním závodě po této nechtěné pauze bojoval ve skupině jedoucí o sedmé místo, když jsem se zhruba ve třetině závodu dostal do kolize několika jezdců a po nekonečných 10minutových opravách jsem s poškozeným kolem dokončil závod na 19. místě. To není pozice, na které bych si představoval dokončit takovýto závod. Alespoň to byly důležité závodní kilometry,“ uvedl Mošnička.
Co se týká paralympiády, je úspěch se vůbec na tuto akci nominovat. Každý stát má omezený počet pozic. Česká republika si během předchozího čtyřletého období „vyzávodila“ tři místa pro muže a jedno pro ženu.
Nominovaní jezdci musí splňovat výkonnostní kritéria vycházející z umístnění v závodech mistrovství světa a světových pohárů. To znamená, že takovýchto jezdců může mít každá země třeba deset, ale na paralympiádu může vyslat pouze tolik jezdců, kolik má k dispozici volných slotů. V případě ČR se jedná o tři muže a jednu ženu. Nutno dodat, že se nejedná tedy jen o handbikery, ale například o zrakově postižené cyklisty jedoucí na tandemových kolech nebo spastiky na tricyklech, samozřejmě nutno započítat i jezdce s amputací případně jinými handicapy. Toto vše se ještě dělí na různé podskupiny dle postižení. „Nás handbikerů je pět skupin, přesněji tři skupiny paraplegiků a dvě kvadruplegiků. Ze všech těchto paracyklistických kategorií každá země vyšle ty nejúspěšnější dle přidělených slotů,“ dodal Mošnička.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka