26. 12. je 2. sv. vánoční (Štěpán)




Tip na výlet: Padrťské rybníky, království mořských orlů

POZNÁVÁME BRDY
30. listopadu 2024   (07:00)
Další 4 fotografie v galeriiTip na výlet: Padrťské rybníky, království mořských orlů
foto: pribram.cz / Karel Hutr / Kroužkování mláďat orla mořského z předchozích let.

Padrťský potok nedaleko pod prameništěm přetíná už představený Gangloffův náhon. Část vody teče na jih do Bukové a část putuje původním korytem blíže k padrťským rybníkům. Ale do nádrží už nepřitéká, jak se někde mylně uvádí.


Potok od náhonu ještě čeká urazit kus cesty lesnatou krajinou, než dosáhne známých rybníků. Běžně se píše, že Padrťský potok protéká stejnojmennými rybníky. Jenže to už dávno neplatí. Tady se dostáváme k poznámce z minula, když jsme zmínili, že s vodou tohoto brdského toku si dvakrát pohrál člověk, aby mu sloužila. Prvním momentem byl onen Gangloffův náhon. Podruhé vzal osud potoka do rukou člověk opět z hospodářských důvodů. Tentokrát nebylo smyslem změny toku využití síly a energie vody pro pohon svých strojů. Důvod zásahu do koryta potoka byl opačný – zbavit se vody.

Odklon kyselých vod mimo rybníky
V 90. letech minulého století se totiž rozbíhal intenzivní chov ryb na padrťských rybnících. Jenže v nadmořské výšce 640 metrů je chov ryb poměrně náročný. Ryba tady vlivem nižších teplot přijímá po kratší část roku potravu a pomaleji roste. Proto se oba rybníky loví jednou za dva roky. Takže každým rokem se loví jen jeden z nich. Nádrže leží v jižním cípu široké kotliny nazývané též Padrťské údolí, kde jsou mnohačetná prameniště v mokřadech a rašeliništích s kyselou vodou. A právě i kyselost zdejších vod příliš kaprům nevyhovuje, a tak Vojenské lesy a statky ČR provedly dost necitlivý zásah do zdejšího vodního režimu.
Někdy v 90. letech byla voda Padrťského potoka těsně před vyústěním do Hořejšího Padrťského rybníka odkloněna. Svedena byla do takzvané obtočné strouhy. Ta odvádí i další vody z mnoha zdejších mokřadů mimo rybníky. Strouha je vidět na začátku hráze Dolejšího Padrťského rybníka, kde po desítkách metrů ústí do koryta od rybniční výpusti. Strouha odvodňující jižní a východní břehy obou rybníků odvodňuje právě kdysi největší živé rašeliniště ve středních Brdech. Podle některých pramenů je strouha už historického původu. Původně prý bývala mělčí a až později bylo koryto obnovené a prohloubené. Obtočná strouha už dlouho trápí ochranáře, protože odvodněním dochází k negativnímu ovlivnění všech druhů vázaných na zbytky rašeliniště.

Na strouhu navazují i lesní meliorace, které odvodnily i původní zrašelinělé smrčiny v okolí rybníků a také podmáčené a zřejmě i kdysi původní smrčiny v samém okolí prameniště Padrťského potoka. Bohužel tady už les zmizel za kůrovcové kalamity. Negativní vliv na rašeliniště ve východní části u břehů Hořejšího Padrťského rybníka mělo už vypuštění této nádrže v letech 1990 až 1991. Obtočná strouha pak dílo zkázy dokončila. Z toho důvodu z lokality zmizely význačné druhy, například šáchorovitá rostlina hrotnosemenka bílá nebo vřesovcovitý, plazivý keřík s plody podobnými brusinkám, klikva bahenní.
Bříza milující mokřady
Významné tu byly a ještě jsou zbytky rašeliníkových březin. Tady můžete poznat jiný druh břízy než běžnou běkolorou. Na podmáčených místech, slatinách a rašeliništích právě zastupuje břízu bělokorou bříza pýřitá. Je vysoká maximálně 20 metrů. Jak ji poznáme a odlišíme? Bříza pýřitá má matně bílou až našedivělou borku s pýřitými listy a hlavně mladé větvičky jsou hustě pýřité. Tyto břízy tvoří v blízkosti padrťských rybníků i menší březové lesíky. Pod jejich korunami vystupuje místy černá rašelina a někde tu mezi stromy ještě před samotným břehem můžeme míjet porosty rákosu.

Rybníky vznikly už na přelomu 14. a 15. století
Padrťské rybníky jsou nejen oblíbeným cílem návštěvníků Brd pro svoji poněkud romantickou krásu, ale jsou i významným krajinným i mikroklimatickým prvkem. Oba rybníky o délce bezmála tří kilometrů vytváří v padrťské kotlině teplotně-setrvačný rezervoár a znatelně ovlivňují zdejší mikroklima. Rozloha obou rybníků se většinou uvádí větší než je. Původní rozloha většího z nich, tedy Hořejšího Padrťského, se uvádí 114 hektarů, ale to neplatí. Břehy totiž zarůstají rákosím a porosty olší a bříz a navíc se rybník zanáší bahnem. Z toho důvodu se rozloha i objem zmenšují a uvádí se rozloha vodní plochy od 80 do 90 hektarů. Menší rybník bude mít místo 60 asi 40 hektarů.

Obě nádrže pocházejí z přelomu 14. a 15. století. Nikde se o jejich vzniku nedočteme. Je však velmi pravděpodobné, že je nechal vybudovat šlechtic a královský úředník Florián Gryspek. Až v urbáři z roku 1565 jsou oba rybníky uvedeny. Původně byly vybudovány především jako zásobárna vody pro plavení dřeva pro hutě.

Domov orlů, černých čápů i bobra
V současné době je chov ryb na rybnících extenzivní. To znamená, že ryby se nepřikrmují a ani se nesmí používat žádná chemie na úpravu vody. Rybníky a jejich okolí jsou významným útočištěm vodního ptactva. Asi tím nejznámějším je orel mořský. V Brdech je tenhle mohutný dravec doma už spousty let a také tu vyvedl zdejší pár už pěknou řádku potomků na hnízdech nedaleko rybníků. Pak se o jeho hnízdě asi tři roky nevědělo. Až letos v CHKO Brdy opět zahnízdil. Pár vyvedl mládě, které bylo okroužkované podobně jako mláďata z předchozích hnízdění.

Kromě orla můžeme okolo rybníků pozorovat čápy černé, volavky popelavé i bílé a pak vzácné bahňáky příbuzné slukám, bekasiny otavní. Zdejší vody jsou lovištěm vydry říční a na Klabavě pod rybníky se zabydlel bobr.

Kolem nádrží vede Naučná stezka Okolím Padrťských rybníků. Je dlouhá 13 km, protože je nutné počítat s dlouhou několikakilometrovou příchozí a odchozí cestou. Na trase najdete čtyři velké infopanely a sedm 7 informačních tabulek. Výchozími body pro návštěvu této oblasti jsou obce Skořice, Míšov a Teslíny.

V padrťské kotlině se nachází ještě celá řada menších rybníků a také pozůstatky kláštera. O tom si ale povyprávíme příště.

Fotogalerie

Obtočná strouha. (1) Březina u východního břehu Hořejšího Padrťského rybníku. (2) Klabava v lese pod padrťskými pláněmi. (3) Březina u rybníka. Vlevo je běžná bříza bělokorá, vpravo skupina bříz pýřitých (4)

foto: pribram.cz / Karel Hutr

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Karel Hutr
autor: Karel Hutr








Další články

„Na tu správnou vánoční atmosféru se tradičně necháme naladit úžasným koncertem Příbramského Big Bandu,“ říká Václav Švenda „Na tu správnou vánoční atmosféru se tradičně necháme naladit úžasným koncertem Příbramského Big Bandu,“ říká Václav Švenda V čase svátečním vám naše redakce připravila kromě běžných informací z regionu i … ROZHOVOR Od nového roku přebírá nemocnice dětskou ordinaci v Rožmitále Od nového roku přebírá nemocnice dětskou ordinaci v Rožmitále K poslednímu dni letošního roku končí dosavadní lékař pro děti a mládež. Radnice vedla … Druhý svátek vánoční připomíná památku svatého Štěpána Druhý svátek vánoční připomíná památku svatého Štěpána V minulosti se v tento den chodilo koledovat a například sedláci si dávali v kostelech … Středočeský kraj čeká řada dopravních staveb a investic do sociálních zařízení Středočeský kraj čeká řada dopravních staveb a investic do sociálních zařízení V našem regionu se počítá se zahájením rekonstrukce Památníku Antonína Dvořáka či s … První vánoční stromky visely nad štědrovečerním stolem špičkou dolů První vánoční stromky visely nad štědrovečerním stolem špičkou dolů Vánoční stromek je dnes neodmyslitelným symbolem Vánoc nejen v českých domácnostech, … Tři oříšky pro Popelku: Pohádka, která okouzluje už padesát let Tři oříšky pro Popelku: Pohádka, která okouzluje už padesát let Kultovní pohádka Tři oříšky pro Popelku zůstává nedílnou součástí českých Vánoc. … „Miluji specifickou vůni Vánoc. Na Štědrý den už nevařím ani neuklízím, vše je připravené,“ říká Ivana Králíčková, hlavní sestra příbramské nemocnice „Miluji specifickou vůni Vánoc. Na Štědrý den už nevařím ani neuklízím, vše je připravené,“ říká Ivana Králíčková, hlavní sestra příbramské nemocnice V čase svátečním vám naše redakce připravila kromě běžných informací z regionu i … ROZHOVOR Magické jmelí je odpradávna opředeno magií Magické jmelí je odpradávna opředeno magií Jmelí je symbolem Vánoc. Už druidové věřili, že léčí a přináší štěstí. Křesťané dnes oslavují narození Ježíše Krista, je Boží hod vánoční Křesťané dnes oslavují narození Ježíše Krista, je Boží hod vánoční Spolu s Božím hodem velikonočním, který připomíná Ježíšovo zmrtvýchvstání, patří Boží …
Hornická štědrovečerní večeře: Kapr na černo, dobré pivo, pocukrované vařené sušené hrušky a švestky Hornická štědrovečerní večeře: Kapr na černo, dobré pivo, pocukrované vařené sušené hrušky a švestky Štědrý večer byl pro příbramské horníky výjimečnou událostí plnou tradic, rodinné …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2024 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics, TOP list.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies