Těžba odvalů kolem Příbrami je zatím v nedohlednu
Nepřehlédněte
10. června 2020 (06:23)
foto: pribram.cz
Město Příbram chce znát dopady navrhovaných řešení na ekologickou situaci v okolních obcích.
Již za několik měsíců měla začít monstrózní akce na likvidaci odvalů z okolí Příbrami. Státní podnik Diamo měl za několik miliard korun odtěžit celkem 11 hald. Jak se zdá, začátek prací je stále v nedohlednu.
Celý záměr se příliš nezamlouvá ani samotnému vedení Příbrami, které se obává zvýšené prašnosti, hlučnosti, vibrací a také záření, a to především v okolí Bytízu, ale i u dalších obcí. Jedním dechem však dodává, že návrh zcela neodmítá, ale chce znát veškeré dopady této činnosti.
„Těžba a úprava kameniva z odvalů jámy č. 11, 15 a 19 představuje nepřiměřené riziko zátěže na zastavěné části města a na pohodu bydlení především v obcích (částech obce) Žežice, Lešetice, Brod, Bytíz a Dubenec, které jsou nejblíže předmětnému záměru. Nepříznivý vliv záměru spatřuje město Příbram jednak v enormní zátěži vibracemi, prachem, hlukem a potažmo i radioaktivním zářením, jednak ve zvýšení dopravní zátěže přilehlých komunikací a tím zvýšení negativního účinku ostatních uvedených vlivů,“ uvádí město ve svém vyjádření pro Ministerstvo životního prostředí ČR.
Diamo předložilo celkem 4 varianty, jak s odvaly naložit. První varianta počítá s postupným odtěžováním dle poptávky po kamenivu. To může podle odhadů trvat kolem 200 let. Druhá možnost je zpracovávat kamenivo okamžitě a přímo na místě. Tím by se doba zkrátila na přibližně 20 let. Třetí možnost je částečné odtěžení a zpracování, což se odhaduje na 100 let. Poslední varianta je preferována drtivou většinou přilehlých obcí. Materiál z hald by se transportoval na jeden centrální odval, který by byl vzdálený 10 kilometrů, na kterém by docházelo ke zpracování. I to by mělo trvat více než 50 let.
Práce by měly být hrazeny státem. Alespoň část by měla být kompenzována prodejem kameniva pro stavební účely. S využitím se počítalo například pro stavbu prodloužení dálnice D4.
„V tomto ohledu je tedy třeba vyhodnotit, zda je zde veřejný zájem na tom, aby dané kamenivo vůbec bylo využíváno ve stavebnictví, tedy, zda jde o kamenivo reálně využitelné a zda jiné zdroje kameniva nejsou s to pokrýt potřeby stavebního průmyslu v okolí, a pokud ano, zda takový veřejný zájem, s ohledem na možnosti využití jiných zdrojů kameniva a výše popsané významné negativní vlivy na životní prostředí spojené se zpracováním kameniva z hald, převažuje nad zájmem na ochraně okolí daných odvalů před negativními vlivy jejich zpracování na životní prostředí,“ vyjadřuje se ke konci město Příbram skrze starostu Jana Konvalinku (ANO) i k tomuto tématu.
Státní podnik Diamo se podle našich informací k připomínkám již vyjádřil, nyní je tedy řada na Ministerstvu životního prostředí ČR.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka