Tekuté zlato: Nejen v podzimní době med léčí
26. září 2021 (12:44)
foto: ilustr/pixabay
Med je pro svou sladkou chuť oblíbenou pochoutkou, která se díky svým blahodárným účinkům řadí i mezi bohatství přírodní medicíny.
Už naše babičky říkávaly, že med je nepostradatelným léčivem, které pomáhá při nachlazení. Kdo by zapomněl na horký čaj, ve kterém toto přírodní bohatství v době viróz nesmělo chybět? Léčba medem byla oblíbenou alternativou klasické medicíny. Silice obsažené v medu zkapalňují hlen v průduškách a usnadňují tak jeho vykašlávání. Traduje se, že obsahuje hojivé dextriny, které tlumí bolest a zánět sliznic.
Především ženy med využívají jako náhradu cukru, i když obsahuje vysoké množství nutričních látek, poskytne tělu blahodárné účinky. Na rozdíl od bílého cukru, se kterým jíme prázdné kalorie, med obsahuje zdraví prospěšné látky a dokáže být užitečným pomocníkem například při hubnutí. Obsahuje až 38% fruktózy a 31% glukózy a přibližně asi jen 1% sacharózy, proto dokáže regulovat hladinu cukru v krvi.
Přírodní léčitelé doporučují tekuté zlato jako prevenci před vznikem rakoviny prsu. Přírodní antibiotikum si dokáže poradit i s trávícími obtížemi. Díky antibakteriálním účinkům se med stal oblíbeným prostředkem při léčbě žaludečních vředů.
Trápí vás nespavost? Lžička rozpuštěného medu v teplém mléce zaručí dokonalý spánek. Nektar obsahuje vysoké množství antioxidantů, které zabraňují poškození buněk v mozku. Přírodní bohatství našlo uplatnění i v kosmetických salonech. Používá se na pleťové masky, zábaly na vlasy nebo na popraskané rty.
Med je vhodné uchovávat v dobře uzavřené skleněné či keramické nádobě na suchém, chladném a tmavém místě. Nikdy ho nevystavujeme slunečnímu záření, ideální teplota pro skladování je 18 stupňů. Med sám o sobě, pokud je správně vyzrálý a skladovaný, má neomezenou trvanlivost.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka