Svatého Prokopa horníci uctí i letos. Na Prokopské pouti budou ale chybět zábavní atrakce
29. června 2020 (08:27)
foto: pribram.cz
Původně zrušená Prokopská pouť se nakonec uskuteční s částečně změněným programem v neděli 5. července na Březových Horách v Příbrami. Vstup do expozic muzea bude v tento den za jednu korunu.
I když původně bylo ohlášeno, že letošní ročník Prokopské pouti nebude, nakonec se koná v alespoň omezeném rozsahu. Jednatřicátou (obnovenou) Prokopskou pouť zahájí v neděli 5. července v 9.45 průvod horníků a hutníků, jehož cesta povede od dolu Marie ke kostelu sv. Prokopa. Zde se uskuteční polní mše.
Od 14.00 se v areálu Ševčinského dolu příbramského Hornického muzea odehrají dobové scénky, které připomenou slavný rekord báňské historie. V roce 1875 se stal důl Vojtěch prvním světovým místem, kde se horníci s využitím lana dostali do hloubky 1000 metrů. Důležité nástroje pro dosažení tehdejšího rekordu představovaly parní stroje a drátěná těžní lana. Význam události potvrzují někdejší oslavy na státní úrovni s mezinárodní účastí, které byly pořádány 13.–15. září 1875 na Březových Horách a v Příbrami.
Na letošní Prokopské pouti si lidé užijí také divadelní a hudební představení nebo ukázky šermířských dovedností skupiny Adorea. Občerstvení bude dostupné v areálu Hornického muzea Příbram. Stánkový prodej a pouťové atrakce jsou pro letošní rok zrušeny. Návštěvníci mohou zavítat také do expozic příbramského hornického muzea, tento den za symbolické vstupné jednu korunu.
Prokopská pouť představuje nejvýznamnější hornický svátek v Příbrami. Na poutích k uctění patrona havířů svatého Prokopa v době své největší slávy na koci 19. století promenovalo přes pět tisíc uniformovaných havířů. Po zrušení povinné účasti na hornických parádách zůstala ale tradice poutí zachována až do roku 1948, kdy je nahradily oslavy Dne horníků. Obova Prokopské pouti přišla s rokem 1990.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková