Svatá Hora v Příbrami si připomene 292. výročí korunovace sošky Panny Marie
8. června 2024 (06:49)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Dnešní program po koncertu v ambitech Svaté Hory uzavře mše se světelným průvodem, při němž věřící za zpěvu mariánských písní kráčejí se svícemi ambity, projdou bránou k Mariánské studánce, na náměstí a vrátí se ke korunovačnímu oltáři.
Slavnostní mše, průvody či vyhlídkové jízdy koňským spřežením jsou na programu víkendových oslav 292. výročí korunovace sošky Panny Marie Svatohorské na Svaté Hoře v Příbrami. Zájemci si budou moci prohlédnout svatohorský areál při komentované prohlídce, poslechnout koncert a přednášku nebo zhlédnout divadelní představení, informovala mluvčí radnice Eva Švehlová.
Korunovace, která patří k nejvýznamnějším a nejstarším mariánským slavnostem v Česku, letos připadá na neděli, program však začne už v sobotu odpoledne. Připraveny budou vyhlídkové jízdy, komentovaná prohlídka areálu a přednáška ředitelky Okresního archivu Příbram Věry Smolové o historii korunovace. Sobotní program po koncertu v ambitech Svaté Hory uzavře mše se světelným průvodem, při němž věřící za zpěvu mariánských písní kráčejí se svícemi ambity, projdou bránou k Mariánské studánce, na náměstí a vrátí se ke korunovačnímu oltáři.
Slavnostní mši bude v neděli sloužit redemptorista David Horáček. Po mši přijde na řadu průvod s milostnou soškou, varhanní půlhodinka či mariánské nešpory. Nedělní program je rozšířený o loutkovou pohádku O námořníku Čepičkovi a o další vyhlídkové jízdy.
Svatohorský areál s barokním klášterním komplexem, ambity a kaplemi patří k nejvýznamnějším mariánským poutním místům v Čechách. V bazilice je oltář s lidovou gotickou soškou Panny Marie Svatohorské, kterou podle legendy v polovině 14. století vytvořil arcibiskup Arnošt z Pardubic. V 16. století byla přenesena do kaple na Svaté Hoře a záhy k ní začala proudit procesí. V roce 1632 se jejím prostřednictvím údajně uzdravil slepý. O 15 let později se areálu ujali jezuité a vytvořili z něj nejvýznamnější poutní místo v Čechách.
Současná podoba národní kulturní památky pochází ze 17. století, kdy z ní právě jezuité vybudovali jeden z nejrozsáhlejších raně barokních objektů v Čechách. Tovaryšstvo Ježíšovo také v roce 1732 prosadilo korunování mariánské sošky, což bylo jednou z nejvýznamnějších výsad udělovaných papežskou komisí. V roce 1861 převzali správu Svaté Hory redemptoristé, kteří tam působili až do roku 1950, kdy je komunistický režim vyhnal. Vrátili se v roce 1990.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Galerijní noc v Příbrami doprovodí komentované prohlídky aktuální výstavy a výtvarné dílny pro děti
•Svatá Hora si o víkendu připomene 292. výročí Korunovace
•Nová výstava v Čapkově památníku připomene 100 let od vydání Krakatitu