Studenti Waldorfské školy navštívili Valle di Ledro, místní sládek se učil vařit pivo v podleském pivovaru
27. května 2023 (06:56)
Dalších 7 fotografií v galerii
foto: Waldorfská škola Příbram
V italské horské oblasti, se kterou Příbram spojují osudy válečných uprchlíků, se vypravili do historie i na vrchol hory Cima Pari.
Italské Valle di Ledro je v posledních týdnech v Příbrami skloňováno především s otevřením nového parku, který se dokončuje u Čekalíkovského rybníka a ponese název horského údolí. Do míst, z nichž na Příbramsko během první světové války přišly stovky uprchlíků, se začátkem května vydali studenti 12. třídy lycea Waldorfské školy Příbram.
„Naší první zastávkou po příjezdu byly Garibaldiho zákopy, jež jsme si mohli volně projít a prohlédnout. Mezi zákopy, jeskyněmi, pomníkem padlým a starým dělem na nás dýchla v sychravém počasí ponurá atmosféra doby první světové války, kdy zde probíhaly boje mezi Italským královstvím a Rakousko-Uherskem. Z lederské oblasti bylo v té době evakuováno velké množství obyvatel, kteří našli své útočiště právě v příbramském regionu,“ popisuje student Jaromír Fiala začátek nabitého programu, který spolu se svými spolužáky a učiteli absolvoval počátkem května.
Návštěvníci dále pokračovali do městečka Pieve di Ledro na exkurzi v pivnici Birrificio Leder. „Sládek pivovaru Fabricio se učil vařit pivo v Čechách, dokonce i v Pivovaru Podlesí u Příbrami,“ zmiňuje student. V historické lékárně Foletto obdivovali důmyslná původní zařízení na lisované prášky a výrobu sirupů, další muzeum v městečku přiblížilo rané osídlení z doby bronzové. Poslední zastávkou dne byla cvočkařská kovárna Fucina de le Broche, kam přišel Příbramské pozdravit starosta města. Kromě ocenění partnerství Valle di Ledra a Příbrami zmínil také osobní pouto, protože jedním z uprchlíků v roce 1915 byl i jeho dědeček, který je v Příbrami pochován.
Cílem dalšího dne byla Verona a její památkové skvosty včetně impozantní stavby římského amfiteátru z doby císaře Augusta a náměstí Piazza delle Erbe. Výprava nevynechala ani slavný Juliin balkón. Zpestřením cesty zpět byla návštěva dalšího místního podniku, tentokrát v tradiční italské vinici Soave. Ve firmě Benatti se studenti seznámili s pěstováním vinné révy, výrobou vína a jeho skladováním.
Další dny přinesly výlety za krásami přírody. Na túře kolem jezera Lago di Ledro se ti odvážnější mohli vykoupat v ledové vodě jezera. „V parku Ledro Land Art jsme prošli les a prohlédli si dřevěné skulptury. Čas jsme strávili i stavěním kamenných mužíků ve vyschlém řečišti. Nejvyšší měl na sobě poskládaných 32 kamenů,“ popisuje Jaromír Fiala. Překrásný výhled na Lago di Garda nabídla turistům stezka Cascata del Ponale, jezero projeli také na trajektu a prohlédli si města Riva del Garda a Malcesine.
Poslední den je čekal výstup na horu Cima Pari v nadmořské výšce 1991 metrů. „Již ze začátku jsme pociťovali únavu a bylo to stále horší a horší. Část skupiny se pod vrcholem odpojila a vzdala to. Zbytek však pokračoval dál, dokud jsme nedosáhli vrcholu. Byli jsme všichni unavení, ale šťastní. Výhled na Lago di Ledro 1100 metrů pod námi byl epický,“ vrací se k zážitku Jaromír Fiala, který Příbramanům doporučuje podobnou cestu také zažít: „Stojí opravdu za to, z historického i turistického pohledu. Zdejší lidé jsou velmi milí a nápomocní.“
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
Jaromír Fiala
Jaromír Fiala
autor: Magdalena Rezková
Související
•Festival muzejních nocí nabídne komentované prohlídky historických budov, koncerty i program pro děti
•Spolek Skutek: Výše odměn v Galerii Františka Drtikola jsou adekvátní
•Brdy z ptačí perspektivy provede letec a fotograf Jiří Jiroušek