Středočeští zastupitelé schválili sloučení příbramských gymnázií
AKTUALIZOVÁNO
29. března 2021 (15:12)
foto: pribram.cz
Koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců nebyla při hlasování jednotná, proti byli zastupitelé Václav Švenda (Spojenci), Simona Luftová a Antonín Schejbal (oba Piráti), kteří jsou z Příbrami.
Středočeští zastupitelé schválili sloučení příbramských gymnázií, proti němuž se ve městě zvedl odpor veřejnosti. Hejtmanství krok vysvětlilo tím, že na Příbramsku je oproti jiným středočeským okresům velká kapacita gymnaziálního školství na počet obyvatel. Zastupitelé zároveň rozhodli o spojení zemědělské školy a učiliště ve Středoklukách u Prahy se střední odbornou školou a učilištěm v Kladně. Institucionálně by se měly sloučit i dvě školy v Jesenici na Rakovnicku, a to Integrovaná střední škola v Žatecké ulici a Základní škola a Praktická škola v Plzeňské ulici. Hlasování předcházela dlouhá diskuse, do které se zapojili odpůrci rušení škol v Příbrami a Středoklukách.
Plán na spojení příbramských gymnázií vyvolal kritiku studentů i veřejnosti, vznikla i protestní petice, kterou podpořilo 1930 lidí. Další petice, již podepsalo 1100 bývalých žáků a příznivců, nesouhlasí s rušením zemědělské školy ve Středoklukách. Podle organizátorů má i podporu Asociace soukromých zemědělců a starostů okolních obcí. Krajský radní pro školství Milan Vácha (STAN) uvedl, že má pro odmítavé reakce pochopení. "Rozumím tomu, co se petentům nelíbí, lidsky to naprosto chápu," řekl. Krok kraje podle něj vyžaduje odvahu a nadhled a povede ke zkvalitnění školství, výsledkem bude lepší nabídka pro studenty. "Budeme moci poskytovat kvalitní výuku na jednom místě," dodal radní.
Gymnázium pod Svatou Horou se má sloučit s gymnáziem v ulici Legionářů, které bude pokračující organizací. Školy se organizačně spojí k 1. září příštího roku, provoz v obou budovách bude zachován až do školního roku 2024/2025. Studijní programy rušeného gymnázia zůstávají, jde o specializaci na jazyky a program šestiletého gymnázia. Vácha ale kompromisní oborové uspořádání nepokládá za ideální. Tuto otázku by na zastupitelstvu ještě rád otevřel.
Koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců nebyla při hlasování o příbramských školách jednotná, proti byli zastupitelé Václav Švenda (Spojenci), Simona Luftová a Antonín Schejbal (oba Piráti), kteří jsou z Příbrami. Další koaliční zastupitelé se zdrželi. Pro sloučení škol hlasovalo 34 z 50 zastupitelů, 11 se zdrželo a pět bylo proti.
Na jednání promluvili i odpůrci z řad veřejnosti. Organizátorka petice Andrea Hrazdírová upozornila na to, že po zrušení gymnázia bude část příbramských dětí studovat na gymnáziu v Dobříši, kde už nyní studuje velký počet dětí z Prahy-západ, případně budou jezdit do Prahy. Jedna ze studentek z maturitního ročníku rušeného gymnázia Ema Davidová uvedla, že si nedokáže představit, jak budou školy po sloučení fungovat, obě jsou podle ní jiné. Tím, že se v Příbrami zruší 60 gymnaziálních míst, kraj podle Davidové nedocílí toho, že půjde víc lidí na technické obory. Další z odpůrců Tomáš Mosler zpochybnil argument o velké kapacitě gymnaziálního školství na Příbramsku, podle něj je reálná obsazenost nižší. Vácha se ale domnívá, že kraj postupuje správně. "Pokud se shodneme, že v našich školách stačí jen svítit a topit, tak žádnou optimalizaci dělat nemusíme," dodal.
V případě rušené školy ve Středoklukách se odpůrci podivovali, jak by se výuka zemědělství mohla přenést do Kladna. Ředitel školy ve Středoklukách Jaromír Čížek upozornil na to, že se změní podmínky pro učně a pracovníci školy přijdou o práci. Podle pedagoga Vratislava Svobody nebudou mít zájemci o zemědělské obory na západ od Prahy žádnou školu. Radní pro investice a majetek Libor Lesák (ODS) podotkl, že o tyto obory přestává být napříč krajem zájem, což ho mrzí. Tak velké areály jako ve Středoklukách je ale podle něj pro tyto obory neúnosné držet. V uvolněném objektu by do budoucna mohla být základní škola nebo školka. Vácha uvedl, že zájemci o zemědělské školy mohou studovat v Novém Strašení, Mělníku či Benešově. Poukázal na to, že škola ve Středoklukách je téměř 100 let stará a v zemědělství již nepracuje tolik lidí jako v době, kdy se budovala. "Nejsme schopni takhle velkou školu zachovat dostupnou,“ dodal radní.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK/Jakub Pečenka
ČTK/Jakub Pečenka
autor: Jakub Pečenka