Středočeský kraj zřídí další centra pro pomoc uprchlíkům
2. března 2022 (21:20)
foto: Oksana Bondar / se souhlasem
Nejvíce uprchlíků z Ukrajiny míří v ČR do Středočeského kraje a Prahy.
Uprchlíci z Ukrajiny budou moci ve středních Čechách využít další asistenční centra, od čtvrtka bude takové v Kutné Hoře v Galerii Středočeského kraje (GASK). Další plánuje kraj zřídit v Mladé Boleslavi. Lidem z Ukrajiny ve Středočeském kraji slouží od úterý krajské asistenční centrum v budově Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze. Krizový štáb kraje dnes rozhodl o vytvoření dalších center v regionu, informoval mluvčí hejtmanství David Šíma.
Nejvíce uprchlíků z Ukrajiny míří do Středočeského kraje a Prahy. "Vzhledem k tomu, že aktuální asistenční centrum je přetížené a že uprchlíci zamíří do Česka za svými kontakty, které mají díky koncentraci pracovníků v průmyslu ve velkém ve Středočeském kraji, rozhodli jsme se co nejdříve zřídit další asistenční centra. Nejrychleji vznikne během zítřka (čtvrtka) nové centrum v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře, které bude sloužit i pro Kolínsko," řekla hejtmanka Petra Pecková (STAN).
Podle ředitelky GASK Jany Šorfové budou uprchlíkům sloužit prostory v kongresovém centru na okraji areálu, které vznikly přestavbou bývalé konírny a které nedávno využívala nemocnice k očkování proti koronaviru. Centrum má začít fungova t v poledne. "Zrovna sháním někoho, kdo umí ukrajinsky," řekla dnes Šorfová.
Za úterý využilo pomoc v centru na pražském Mariánském náměstí zhruba 200 Ukrajinců. Centrum slouží pro Prahu a Středočeský kraj. V obou krajích se podle informací ministerstva vnitra nachází polovina všech Ukrajinců, kteří se v Česku nyní zdržují.
Po Kutné Hoře kraj plánuje zřídit další centrum pomoci v Mladé Boleslavi. "Nová centra by měla být schopna pomáhat nepřetržitě s tím, že nebudou dostupné úplně všechny služby, ale základní pomoc uprchlíci dostanou vždy," doplnila Pecková.
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině je otevřeno denně od 9:00 do 17:00 hodin. Slouží uprchlíkům jako kontaktní místo, pomáhá s registrací, ubytováním, vyřízením zdravotního pojištění, pracovními povoleními či sociálními dávkami, nabízí také urgentní psychologickou pomoc. Zároveň shromažďuje nabídky ubytovacích kapacit a nabídky humanitární pomoci.
Na příliv uprchlíků z Ukrajiny se chystají také města, například v Příbrami se dnes konala první koordinační schůzka zástupců radnice, Centra pro integraci cizinců, policie a úřadu práce. Tématem byly mimo jiné možnosti dětských skupin, mateřských a základních škol. Město jedná s řediteli škol o tom, kdy bude třeba zajistit speciální třídy pro ukrajinské děti. "Je potřeba zajišťovat překladatele a jazykové kurzy. V tomto okamžiku jistě není od věci vyzvat všechny, kteří by v této oblasti mohli pomoci," uvedl starosta Jan Konvalinka (za ANO).
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka