Středočeský kraj spouští kampaň na podporu náboru nových pěstounů
AKTUALIZOVÁNO
1. listopadu 2023 (16:40)
foto: pixabay
Na plakátech budou fotografie pěstounských rodin s heslem "I ty můžeš být pěstounem! Protože každé dítě potřebuje lásku".
Středočeský kraj spouští kampaň, která má podpořit nábor nových pěstounů a pěstounských rodin. Nyní je v regionu 295 dlouhodobých pěstounů bez rodinné vazby k dítěti, jejich počet je stále nedostatečný. Chybějí třeba pěstouni, kteří jsou ochotni starat se o sourozenecké skupiny. Kampaň budou tvořit plakáty, s nimiž se lidé setkají například ve vlacích a autobusech. Doprovodí ji i tematicky zaměřené příspěvky na sociálních sítích kraje nebo v časopise Středočech, řekla dnes novinářům hejtmanka Petra Pecková (STAN).
Na plakátech budou fotografie pěstounských rodin s heslem "I ty můžeš být pěstounem! Protože každé dítě potřebuje lásku" a odkazem na webové stránky ministerstva práce a sociálních věcí s podrobnými informacemi o pěstounské péči. V linkových autobusech cestující uvidí vizuály od příštího měsíce a kraj nyní jedná s Českými drahami o jejich umístění do vlaků.
Náklady na kampaň se podle radního pro sociální věci Martina Hrabánka (ODS) pohybují v desítkách tisíc korun. "Nemělo by to být finančně náročné. Snažili jsme se to hodně postavit i na našich organizacích," uvedl radní. Pecková dodala, že fotografie na plakátech vznikly při setkání pěstounů v milovickém zábavním parku Mirákulum a plakáty graficky upravovalo tiskové oddělení krajského úřadu.
Hejtmanství v budově úřadu také vybudovalo pracoviště, které slouží ke zprostředkování náhradní rodinné péče a poradenství v pěstounské péči a osvojení. Mají se v něm konat například pohovory a je v něm zázemí pro žadatele a děti. Dosud se tyto pohovory konaly v kancelářích a děti měly k dispozici hrací koutek na chodbě úřadu.
Podle Hrabánka je pěstouny možné rozdělit do tří skupin. První tvoří pěstouni na přechodnou dobu, kteří pečují o dítě v momentální krizi. Těch je v regionu 131, což je podle radního v porovnání s ostatními kraji největší počet. Proto Středočeský kraj pomáhá i jiným krajům s umisťováním dětí k tomuto typu pěstounů, nejvíce při tom spolupracuje s Prahou. Druhou skupinou jsou dlouhodobí pěstouni, jichž je 295, a poslední tvoří pěstouni z řad příbuzných, kterých je zhruba 1400.
Počet pěstounů v regionu je podle Hrabánka bohužel stále nedostatečný. "Když se podíváme na počet dětí, které jsou v současné době v našich institucích, tak těch je přes 500. Jenom v dětských domovech je 300 dětí, které bychom potřebovali umístit," dodal radní.
Pecková poukázala na to, že řada přechodných pěstounů se stará o děti náročné na péči - třeba o kojence odebrané drogově závislým matkám, kteří mají abstinenční příznaky nebo jiné zdravotní problémy. Podle vedoucího oddělení sociálně právní ochrany dětí krajského úřadu Libora Mojžíše je nutné, aby krátkodobí pěstouni absolvovali delší odborné přípravy než ti dlouhodobí. "Musejí být natolik silní, aby byli schopni zvládnout to, že za rok mohou vystřídat tři čtyři děti," řekl Mojžíš.
U zájemců o pěstounskou péči je nezbytné psychologické posouzení a ověřit zdravotní stav. Kraj má nyní v evidenci 11 volných pěstounů, což je podle Mojžíše málo. Často někteří z nich už dítě odmítli a mají požadavky, které se nesetkávají s realitou. "Představa, že budu mít blonďatou modrookou holčičku bez handicapu kromě minimálních alergií, je celkem naivní," podotkl Mojžíš. Na pěstouny přitom čekají často děti starší, jiného etnika nebo se zdravotními problémy. Chybějí také pěstouni, kteří by byli ochotní si vzít sourozeneckou skupinu. "Naší prioritou je sourozence neroztrhávat," dodal Mojžíš.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Středočeský kraj rozdělí městským a soukromým nemocnicím 25 milionů korun
•Příbramská nemocnice shání na listopad dárce krve
•Infekcí dýchacích cest bylo minulý týden přes 1000 na 100.000 lidí