Středočeský kraj nebude dávat podnět k ÚOHS kvůli zakázce na audit u cestářů
25. března 2024 (15:36)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
ANO napadlo výběr firmy, která audit dělala. Výběrové řízení bylo podle něj nestandardní, objevily se například nesrovnalosti v referencích vítězné společnosti.
Středočeský kraj nebude dávat podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli zakázce na hloubkový audit u krajských cestářů. Návrh, který předložil předseda kontrolního výboru za opoziční hnutí ANO Robert Bezděk, dnes neschválili středočeští zastupitelé. ANO napadlo výběr firmy, která audit dělala. Výběrové řízení bylo podle něj nestandardní, objevily se například nesrovnalosti v referencích vítězné společnosti Ernst & Young. Vedení kraje tvořené koalicí STAN, ODS, Pirátů a Spojenců to odmítlo.
Podle návrhu usnesení byla výzva k podání nabídky a zadávací dokumentace vnitřně rozporná, což mohlo ovlivnit výběr uchazeče. Stanovení podmínek pro hodnocení bylo podle Bezděka v rozporu s obecnými pravidly stanovenými zákonem o zadávání veřejných zakázek a příslušnou krajskou směrnicí. Místopředseda klubu zastupitelů za ANO Martin Herman dodal, že reference vítězné firmy se nezakládaly na pravdě.
Radní Libor Lesák (ODS) podotkl, že šlo o zakázku malého rozsahu. Nevidí proto důvod, proč podávat podnět k antimonopolnímu úřadu. "Zadávací podmínky jsme konzultovali s dozorčí radou krajské správy a údržby silnic. Na základě doporučení dozorčí rady jsme kritéria ještě zpřísnili," dodal.
Hloubkový audit odhalil několik pochybení, žádné nadstandardní vztahy k bývalému řediteli Janu Lichtnegerovi, spojovanému s korupční kauzou Dozimetr, však neprokázal. Krajská organizace provedla opatření, aby se podobná pochybení již neopakovala, uvedl již dříve středočeský radní pro silniční dopravu Karel Bendl (ODS). Konkrétní škoda podle něj z auditní zprávy nevyplývá.
Středočeští radní odvolali Lichtnegera předloni v červnu. Reagovali tak na informace z médií a dalších veřejných zdrojů, které ho spojovaly s korupční kauzou pražského dopravního podniku a dnes již bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN). Hloubková kontrola za 2,1 milionu Kč se zaměřovala na období od 1. ledna 2018 do 30. června 2022. Cílem bylo prověřit hospodaření organizace za vedení Lichtnegera a pro srovnání i období, jež předcházelo jeho nástupu do funkce.
Audit odhalil například vazby mezi bývalými zaměstnanci a společnostmi, které se účastnily zakázek. Tato pochybení však podle vedení kraje spadají spíše do období Lichtnegerova předchůdce Zdeňka Dvořáka, jejž radní odvolali v prosinci 2020. Dvořák později stanul před soudem, obžaloby z korupce byl zproštěn. Mezi dalšími prohřešky bylo porušení požadavků na poskytnutí dostatečné lhůty pro podání nabídky či o nesprávně zvolený režim zakázky. U několika zakázek audit zjistil potenciálně nehospodárné jednání. Odhalil také téměř 80 smluv či objednávek, které měly datum uzavření případně vystavení o víkendu či o státním svátku. Cestáři měli v evidenci také určitý objem zcela odepsaného majetku a nehospodárné stanovovali ceny za pronájem objektů ve vlastnictví kraje.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Středočeští radní schválili 54 žádostí o dotace na nové kotle
•Dobříš vloni snížila produkci směsného komunálního odpadu o 37 tun, lidé třídí více
•Protesty středočeských zemědělců byly klidné, účastnilo se kolem 215 strojů