Středočeský kraj dá na provoz protialkoholních záchytných stanic 8,8 milionu korun
26. ledna 2024 (08:05)
Středočeský kraj dá na provoz protialkoholních záchytných stanic 8,8 milionu korun. Příspěvky projednali krajští radní, schválit je musí ještě zastupitelé, v tiskové zprávě o tom informoval za hejtmanství Josef Holek.
Na provoz záchytných stanic nepřispívají zdravotní pojišťovny z veřejného pojištění. "Financování jejich provozu je proto závislé na příspěvcích kraje, potažmo na nepovinných příspěvcích obcí a na výběru poplatků za službu od klientů. Vzhledem ke skladbě klientů jsou tyto poplatky jen těžko vymahatelné," uvedl hejtmančin náměstek pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).
Kraj zajišťuje službu záchytné stanice při nemocnici v Mladé Boleslavi a v Centru sociálních a zdravotních služeb města Příbram (CSZS). V kladenské nemocnici slouží pro krátkodobý pobyt opilých takzvaná expektační lůžka.
Na záchytné stanici v Příbrami podle ředitelky CSZS Barbory Vackové loni přenocovalo 181 lidí. Zdaleka ne všichni však za svůj pobyt zaplatili. „Svému závazku dostálo 41 % z celkového počtu zachycených. V minulém roce však jeden klient přistoupil na splátkový kalendář,“ řekla pribram.cz Vacková s tím, že loňský rok byl rekordní. „Od roku 2016 do roku 2022 byl průměrný záchyt 157 klientů ročně,“ dodala.
Osoby přivezené k vystřízlivění vždy přijímá a následně propouští službu konající lékař, který má k dispozici zdravotnický personál (zdravotní sestru nebo záchranáře) a dva sanitáře. Ve většině případů člověk stačí do ranních hodin vystřízlivět a je propuštěn domů. Pouze v komplikovanějších případech, například když se člověk v opilosti snažil o sebepoškozování, rozhodne lékař o návazné léčbě na psychiatrii.
Záchytná stanice v Příbrami pravidelně funguje dva dny v týdnu, tedy v pátek a v sobotu v čase od 20.00 do 8.00. S ohledem na dotaci od kraje bylo možné od 1. května službu rozšířit o jeden den – v provozu je tedy zařízení od čtvrtka do soboty. Od 1. září 2023 došlo k navýšení ceny za nocleh ze stávajících dvou a půl tisíc na tři tisíce korun. Pokud klient nezaplatí do sedmi dnů, je pobyt o pět set korun dražší.
Podle nejnovějšího průzkumu v Česku pije rizikovým nebo škodlivým způsobem alkohol pětina dospělých, to je více než 1,3 milionu lidí. Více než 140.000 ekonomicky aktivních pije alkohol tolik, že už potřebují odbornou pomoc.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Podbrdskému muzeu v Rožmitále pod Třemšínem loni přibylo návštěvníků
•V Sedlčanech se utkají automobiloví závodníci. Na ledě
•Městské muzeum v Sedlčanech zahájí nový rok výstavou modelů gotických staveb