Středočeský kraj bude do budoucna zvažovat možný vznik samostatných UA pointů
23. března 2022 (19:35)
foto: Středočeský kraj
V příbramské nemocnici otevřeli v pondělí ordinaci pro ukrajinské děti, bude v provozu tři dny v týdnu. Lékařka původem z Ruska jich tam do dneška ošetřila sedm. Jiné speciální ordinace, kde by péči o uprchlíky zajišťoval lékař bez jazykové bariéry, ve Středočeském kraji zatím nezřizují, řekl dnes hejtmančin náměstek pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).
"Ambulance pro ukrajinské děti funguje pondělí, středy a pátky dopoledne. Dospělí pacienti s urgentními obtížemi jsou ošetřováni na urgentním příjmu nemocnice. S různou závažností obtíží se zde objeví v průměru tři pacienti denně, někdy jde pouze o předepsání potřebných léků či nějaký méně závažný problém," řekl mluvčí příbramské nemocnice Martin Janota. Podle něj by se o tyto pacienty měli postarat praktičtí lékaři z Příbramska. "Naše nemocnice má bohužel vlastních praktických lékařů nedostatek. Gynekologické porodnické oddělení ví zatím o třech těhotných, které se v naší nemocnici chystají rodit," doplnil Janota.
V další krajské nemocnici v Mladé Boleslavi se na modelu ošetřovaní pacientů, kteří nemluví česky, ani s přílivem uprchlíků nic nemění. "Nemáme jazykovou bariéru, už před válkou jsme byli zvyklí na cizojazyčné zaměstnance automobilky. Mezi našimi lékaři se vždy najde nějaký, který mluví rusky nebo ukrajinsky, případně máme v dosahu tlumočnici," řekla mluvčí nemocnice Hana Kopalová. Zdravotníci nemocnice v Mladé Boleslavi zatím ošetřili zhruba 200 pacientů a v porodnici se narodily dvě děti ukrajinských běženkyň.
Mělník zveřejnil seznam s kontakty na pět praktických lékařů, kteří ošetří ukrajinské děti a mládež do 19 let včetně. Každý z nich pro ně bude k dispozici jeden den v týdnu. Všichni pacienti se musí předem objednat telefonicky. Na preventivní prohlídky a očkování je možné děti zapsat k libovolnému lékaři.
"Zdravotní péče o ukrajinské spoluobčany je v současné chvíli řešena standardně jako pro všechny ostatní občany České republiky. Nyní monitorujeme situaci ve všech krajských nemocnicích, tedy zda poskytování zdravotní péče probíhá plynule a není narušena její dostupnost. Středočeský kraj na základě pravidelného vyhodnocování situace bude do budoucna zvažovat možný vznik samostatných ambulancí (UA pointů) tak, aby byla právě zajištěna plynulost a dostupnost péče o všechny," uvedl Pavlík.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Asistenční centra mimo Prahu v úterý odbavila 369 uprchlíků
•Ukrajinští uprchlíci příbramskou nemocnici zatím příliš nezatěžují, tři ženy se chystají na porod
•Uprchlíci z Ukrajiny mohou od příštího týdne pracovat v ČR bez povolení