Středočeský kraj bude dál vyplácet dotace obcím, které neregulují hazard
27. listopadu 2023 (18:34)
foto: pixabay
S materiálem nesouhlasili opoziční zastupitelé za ANO, výhrady však proti němu měli i politici z koaliční ODS.
Středočeský kraj bude dál vyplácet dotace obcím, které mají na svém území hazard. Návrh hejtmanky Petry Peckové (STAN), aby obce, jež hazard neregulují, nedostávaly krajské peníze, dnes zastupitelé neschválili. S materiálem nesouhlasili opoziční zastupitelé za ANO, výhrady však proti němu měli i politici z koaliční ODS. Pro bylo 28 z 59 přítomných zastupitelů, 14 hlasovalo proti a 17 se zdrželo. Z koaličních stran návrh podpořili všichni zastupitelé za STAN, nehlasoval však pro něj nikdo z ODS a zdrželi se i někteří Piráti.
Pecková uvedla, že z výsledku nemá radost, ale neodradí ji to od toho, aby se této problematice dál věnovala. Už minulý týden avizovala, že bude volné hlasování a materiál možná neprojde.
Podle hejtmanky není důvod, proč by obce, které mají příjem z hazardu, měly pobírat ještě peníze z krajských dotací. Podle ní by bylo lepší z těchto prostředků podpořit obce, které hazard zregulovaly a "postavily se k problému čelem". Zhruba 40 až 50 milionů korun, jež by se ročně ušetřilo, by podle hejtmanky mohlo jít na prevenci nebo by je dostaly obce, které příjem z hazardu nemají, protože ho již obecně závaznou vyhláškou zregulovaly.
Radní pro sociální věci Martin Hrabánek (ODS) namítl, že kraj by se neměl snažit obecní samosprávy vychovávat. Daleko větší problém vidí v alkoholismu a bezdomovectví. Podobně by podle něj mohly být postiženy obce, které neregulují dobu nočního klidu nebo popíjení na veřejnosti. Zastupitel za ODS Tomáš Havlíček namítl, že herní průmysl v Česku již regulován významně a kraj by neměl obce nutit, aby regulovaly své území. K tomu, aby kraj nevychovával obce, vyzvala také opoziční zastupitelka za ANO Jaroslava Pokorná Jermanová.
Pecková namítla, že kraj obce školí i v jiných oblastech a poskytuje jim metodický materiál. Odmítla také názor opozice, že jde o zásah do samosprávy. Podotkla, že hejtmanství má určité množství peněz, které může rozdělovat mezi obce na základě svých strategií a záměrů. Takový způsob podle ní není protiprávní ani právně napadnutelný. Podle Peckové je sice pravda, že herní byznys v Česku zregulován je, opatření ale nefungují.
Hazard je nyní na území 42 z 1144 středočeských obcí, uvedla hejtmanka. Cílem návrhu bylo přizpůsobit dotační politiku, mimo jiné právě boji se závislostmi. Podle Peckové šlo zároveň o reakci na zákaz hazardu v Praze, po němž se některé provozovny snaží přestěhovat na území středních Čech.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Odbory středočeských hygieniků podporují dnešní stávku, a to i kvůli přetěžování
•Audit u středočeských cestářů odhalil několik pochybení
•Do stávky jde řada škol, firem i úřadů