Středočeské stavební úřady evidují před 1.červencem vyšší počet žádostí i dotazů
25. června 2024 (09:55)
foto: MěÚ Rakovník
Velká část z nich přichází elektronickou cestou, přesto se i přímo v některých budovách v pondělí tvořily fronty.
Středočeské stavební úřady většinou v posledních dnech v důsledku červencové platnosti nového stavebního zákona evidují vyšší počet žádostí i dotazů. Velká část z nich přichází elektronickou cestou, přesto se i přímo v některých budovách v pondělí tvořily fronty. Někteří představitelé úřadů také kritizují nedostatečné personální nebo technologické zajištění.
Podle Pavla Šubrta z mladoboleslavského magistrátu je situace na stavebním úřadě v posledních týdnech kritická. Počet podání nových žádostí na stavební úřad se v pondělí a ve středu ztrojnásobil, v další úřední dny to je dvojnásobek. "Jedná se zejména o žádosti na dodatečné povolení, ověření pasportů, kolaudace podle starého stavebního zákona, tzv. 'padesátky', kde jsou nově stanovena přísnější pravidla," řekl Šubrt.
Úřad je podle něj kvůli nedostatečnému personálnímu obsazení žádostmi zahlcen již několik let. "Protože původní personální obsazení stavebního úřadu se stále nedaří naplnit, je otázka vyřizování podání do 30. června 2024 a nárůst objemu práce od 1. července 2024 s převodem příslušností na stavební úřady obcí s rozšířenou působností podle nového stavebního zákona více než alarmující," doplnil Šubrt.
V Rakovníku se po akci "kulový blesk" zvětší na městském úřadu prostory pro stavební odbor. Městské odbory investic a správy majetku totiž nyní začnou využívat opravené prostory po dřívější dětské knihovně, která už je od loňska přestěhovaná v novém objektu. Tím se uvolní kapacita kanceláří v radnici na Husově náměstí. Od srpna na nově sloučený rakovnický odbor výstavby a životního prostředí nastoupí tři noví referenti. Nyní jsou na stavebním odboru zcela vytížení všichni zaměstnanci, podle mluvčí rakovnické radnice Kateřiny Hradilové zvýšenou zátěž koncem června očekávali, a proto si dovolenou naplánovali až v pozdějších termínech. "Navyšuje se agenda, lidé se chodí dotazovat, telefonují, píší, roste i počet podaných žádostí," uvedla Hradilová.
Podle ní mají úředníci techniku nutnou pro fungování úřadu podle nového zákoníku připravenou, avšak program mají k dispozici pouze v demoverzi, která neumožňuje vyzkoušet si reálné úkony.
Vodoprávní úřad v Říčanech u Prahy, což je speciální stavební úřad, zaznamenal nárůst počtu žádostí o více než 100 procent. Fronty se netvoří, většina žádostí přichází elektronicky. Nejvíc žádostí se týká studní, u nichž se poplatek zvyšuje ze 300 korun na 10.000 Kč.
Také kolínský stavební úřad posledních 14 dní eviduje větší množství podání, avšak fronty se podle mluvčí radnice Šárky Hrubé netvoří, stavebníci a projektanti chodí průběžně a velká část podání je přes datovou schránku nebo podáním na podatelně.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Třicetistupňové vedro v pátek vystřídají silné bouřky, budou na většině území ČR
•Za znásilnění se bude považovat nesouhlasný pohlavní styk
•Středočeský kraj poslal na Ukrajinu 12 autobusů