Středisko družicových spojů u Sedlce-Prčice je zajímavostí pro turisty
29. dubna 2024 (06:33)
foto: Obecní úřad Sedlec-Prčice
Od zprovoznění prvního střediska družicových spojů v Československu u Sedlce-Prčice na Příbramsku uplynulo 50 let.
Zatímco místní lidé ho po desítkách let téměř nevnímají, pro turisty je zajímavostí a výrazným orientačním bodem. Od zprovoznění prvního střediska družicových spojů v Československu u Sedlce-Prčice na Příbramsku uplynulo 50 let. Město Sedlec-Prčice nemá podle starostky Miroslavy Jeřábkové (za STAN) o provozu zařízení, které dnes patří ministerstvu vnitra, prakticky žádné informace.
"To zařízení je tady už strašně dlouho a funguje bez toho, že by nějakým způsobem komunikovalo s městem. Takže nevíme skoro nic," řekla Jeřábková. Středisko dříve provozovaly České Radiokomunikace. Zhruba před 15 lety ho odprodaly společnosti INTV, sdělila mluvčí Českých Radiokomunikací Anna Tůmová. Ani INTV už objekt nevlastní, nyní je v majetku vnitra, potvrdil ministerský mluvčí Ondřej Krátoška. K tomu, jaké je jeho současné využití a jaké s ním má ministerstvo plány do budoucna, neměl informace.
Zajímavostí je středisko družicových spojů pro turisty, kteří oblast kolem Sedlce-Prčice často vyhledávají, a to nejen kvůli legendárnímu dálkovému pochodu Praha-Prčice. "Po turisty je to orientační bod v krajině, ale je vidět jen z určitých míst, není viditelný ze všech stran," podotkla Jeřábková.
Středisko družicových spojů u Sedlce-Prčice bylo uvedeno do provozu 30. dubna 1974 jako první svého druhu v tehdejším Československu. Od začátku sloužilo k zajišťování mezinárodních televizních přenosů a telefonních spojů.
Nejnápadnější je neobvyklá, zdaleka viditelná kruhová budova s velikou parabolickou anténou na střeše. Průměr této antény je 12 metrů a mnoho let byla na středisku jediná. V období prvních pěti let byl provoz veden přes pohybující se družice Molnija. I když 19 let mělo středisko vybavení, které dovolovalo práci pouze v systému Intersputnik, bylo i tak intenzivně využíváno. Teprve v roce 1988 byla postavena druhá dvanáctimetrová anténa, která sloužila pro spojení se stanicemi v Asii. Všechno zařízení pro práci v systému Intersputnik bylo na základě mezinárodní dohody dováženo z tehdejšího SSSR. Až v 90. letech se začala užívat i některá americká zařízení v kombinaci s původními.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Tažní koně předváděli lidem v brdských lesích šetrné vyvážení kmenů z lesa
•Výrobce stavebních strojů Doosan Bobcat EMEA loni utržil rekordních 1,1 mld eur
•O víkendu ožije železniční trať mezi Březnicí a Rožmitálem pod Třemšínem