Středeční protest podpoří ve Středočeském kraji zemědělci s asi 300 stroji
19. března 2024 (19:53)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Na Příbramsku, kde je hlášeno kolem 30 strojů, jsou vytyčené tři trasy z různých směrů. Dvě vedou přímo do centra na největší kruhový objezd v Příbrami, kde se otočí a pojedou zpět.
Ve Středočeském kraji se ke středečním protestům připojí zemědělci se zhruba 300 stroji, počty a trasy se dnes mají ještě zpřesňovat. Podobně jako před měsícem vyrazí ve středu dopoledne v každém okrese na protestní jízdy, někde využijí stejné trasy. Na Benešovsku zemědělci nepojedou protestní jízdy, ale se stroji označenými vlajkami a hesly budou vykonávat běžnou práci. Novinářům to dnes řekla ředitelka středočeské agrární komory Petra Novotná.
Novotná odhaduje, že účast bude o něco menší než před měsícem. "Začínají práce na polích a zemědělci už nemají tolik času a techniky, aby mohli vyrazit," řekla Novotná. Jízdy by podle ní neměly komplikovat dopravu. Na většině míst vyrazí zemědělci kolem 09:00.
Na Příbramsku, kde je hlášeno kolem 30 strojů, jsou vytyčené tři trasy z různých směrů. "Dvě vedou přímo do centra na největší kruhový objezd v Příbrami, kde se otočí a pojedou zpět, předpokládáme, že by tam měly být v 10:00 až 10:30, tedy ne v dopravní špičce," řekla Novotná. Na Kutnohorsku, kde by měl začít protest už kolem 7:30, vyrazí 15 strojů po silnici I/38 z Kutné Hory do Čáslavi. Na Rakovnicku se k protestu přihlásilo zatím kolem 30 strojů. "Pojedou asi obdobně jako minule, do města a zpátky," doplnila Novotná.
Zemědělci z Benešovska protestní jízdy nechystají, protest ale podpoří. "Nepojedou trasy, ale každý podnik vyrazí se stroji vykonávat běžné pracovní činnosti, třeba na pole, do výkupu, ale budou přitom označeni vlajkami a hesly, tedy aby byli vidět, ale zároveň se nezdržovali od práce," doplnila Novotná. Odhaduje, že by to mohlo být kolem 100 strojů.
Středeční protesty zemědělců se budou konat u příležitosti jednání Evropské rady, které připadá na 21. března. Zemědělské organizace uvádějí, že cílem protestů je upozornit na dlouho neřešené problémy pěstitelů a chovatelů a prohlubující se krizi v agrárním sektoru nejen na evropské, ale i na národní úrovni. Společně zemědělci v evropských zemích protestovali 22. února. V Praze zemědělci protestovali také 7. března.
Čeští zemědělci požadují snížení byrokratické zátěže, podporu zaměstnanosti na venkově, zachování podpory pro životní pohodu zvířat v nezkrácené výši, vrácení zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem. Dalším požadavkem je to, aby se nedanily evropské provozní dotace a omezily bezcelní dovozy zemědělských produktů ze zemí mimo Evropskou unii.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•V Česku bude i tento týden nadprůměrně teplo, rtuť teploměru vystoupá až na 16 stupňů
•Ranní mrazy mohou po víkendu poškodit rozkvetlé ovocné stromy
•Ve středu začíná astronomické jaro, v dalších dnech tomu bude odpovídat i počasí