Strach z pátku třináctého se nazývá paraskavedekatriafobie. Proč lidi vlastně tolik děsí?
13. srpna 2021 (06:24)
foto: ilustr/pixabay
Pátek třináctého není „výdobytkem“ moderní doby, opírá se o reálné historické události. A je jich hned několik
Mají ho všechny měsíce, které začínají nedělí. Každý rok se vyskytne alespoň jeden, někdy i dva, výjimečně dokonce tři. Řeč je o pátku třináctého. O dni, který je v mnoha zemích považován za nešťastný. Někteří dokonce trpí chorobnou obavou z tohoto data. Strach z čísla třináct je natolik rozšířen, že mu lékaři dali jméno - paraskavedekatriafobie. Mnozí se bojí a přitom ani netuší, kde se tato pověra vzala. Není „výdobytkem“ moderní doby, jeho význam se opírá o reálné historické události. A je jich hned několik.
Při poslední večeři Ježíše Krista, na Velký pátek, sedělo u stolu třináct lidí. Ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil. Židé považovali třináctku za nešťastnou, protože třináctým písmenem v hebrejské abecedě je písmeno M, což je první písmeno ve slově Mavet. A to znamená „smrt“. V pátek 13. října 1307 začalo pronásledování a zatýkání templářů. Následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů po celé Evropě a následný zánik řádu. Popravčím dnem ve středověku byl pátek. Na popraviště vedlo třináct schůdků a v mnohých zemích byl uzel třináctkrát obtočen. Dašlí opěrný bod pro všechny ty hrůzostrašné pověry.
Podle numerologů se na třináctku lepí smůla proto, že je poněkud „nešikovně“ umístěna v číselné řadě. Nachází se totiž ihned po čísle 12, které je historicky číslem úplnosti. Je 12 měsíců v roce, 12 znamení zvěrokruhu, 12 olympských bohů, 12 apoštolů.
Strach z třináctky v některých zemích nabral dokonce takových obrátek, že některé hotely vynechávají v číslování 13. patro a aerolinky třináctou řadu. Linka s číslem 13 musela být dokonce v Praze několikrát zrušena, protože se s ní lidé báli jezdit. Někteří v pátek 13. zásadně nelétají a důležitá rozhodnutí odkládají na jiný den. Ostatně mnoho publikací od 17. století uvádí, že pátek třináctého je nešťastný den pro výlet, začátek nového projektu či velký životní krok. Jsou tu však i tací, kteří tento den považují za svůj šťastný. Dokládá to zvýšený zájem sázkařů o účast ve výherních loteriích.
Třináctka však zdaleka není jediná cifra, která nahání hrůzu. Ve východní Asii se například bojí čtyřky. Při vyslovení v jejich jazyce totiž zní stejně jako slovo „smrt“. Chorobný strach mívají lidé i z ďábelského čísla 666. I tato fobie si pro svou „oblibu" vysloužila své jméno. Nazývá se Hexakosioihexekontahexafobie.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová