Stovky radnic v zemi vyvěšením vlajky vyjádří solidaritu s Tibetem. Příbram se nezapojí
10. března 2022 (07:46)
Víc než 800 radnic, krajských úřadů, škol a dalších institucí v Česku včetně Senátu si dnes vyvěšením tibetské vlajky připomene povstání Tibetu proti čínské okupaci. Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu a vyjádřit solidaritu s místními obyvateli. Příbramští zastupitelé vyvěšení tibetské vlajky nepodpořili.
Na únorovém jednání zastupitelstva Příbrami vystoupil za Piráty Antonín Schejbal, který požadoval na radnici vlajku vyvěsit. „Tibetská vlajka pro mě není pouze symbolem určitého utlačovaného etnika. Po celém světě bývá používána jako symbol boje proti útlaku a věřím, že se na příbramskou radnici vrátí. Jsem si vědom toho, že vyjadřování se k otázkám mezinárodní politiky není primární náplní rady ani zastupitelstva města. Vyvěsit jednou za rok symbolicky vlajku je však minimum, které bychom měli učinit,“ řekl Schejbal.
Zastupitelé v hlasování tento návrh Schejbala nepodpořili. Pro vyvěšení vlajky bylo osm zastupitelů, proti sedm a osm z přítomných zastupitelů se zdrželo.
Portál pribram.cz vytvořil anketu, ve které mohli čtenáři hlasovat, zda vlajku vyvěsit či nikoliv. Celkem 1011 hlasů bylo proti, pro vyvěšení hlasovalo 395 lidí.
Akce Vlajka pro Tibet probíhá v řadě zemí každý rok 10. března, kdy během povstání v roce 1959 zemřelo více než 80.000 Tibeťanů. Statisíce dalších zemřely v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru.
Česká republika se připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. Loni se přidalo 838 obcí, měst, městských částí nebo krajů, uvádí spolek Lungta, který se snaží českou veřejnost informovat o situaci v Tibetu, o tibetské kultuře i buddhismu. Letos bude počet zapojených radnic zhruba stejný.
Tibet čínská armáda obsadila v roce 1950. Peking trvá na tom, že je historicky nedílnou součástí čínského území. Tvrdí, že jeho vláda této oblasti přinesla prosperitu a stabilitu. Čínský komunistický režim odmítá obvinění tibetských exulantů a ochránců lidských práv z represí a porušování lidských práv.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka