Spotřeba antidepresiv se v ČR za posledních 25 let zvýšila víc než šestkrát
12. června 2022 (07:32)
foto: pixabay
Depresí trpí asi jedna z deseti žen a asi šest až sedm mužů ze sta, nejčastěji se projevuje mezi 25 a 35 lety věku.
Deprese není smutek nebo špatná nálada, příznaky této psychické nemoci jsou ztráta zájmů nebo radosti ze života, která trvá nejméně 14 dní. Pacientům, u nichž špatně funguje jiná léčba, je dostupná i psychoterapie za použití léku ketamin, který má i psychedelické účinky. Léčbu hradí i některé zdravotní pojišťovny, uvedla dnes v tiskové zprávě klinika Psyon, která se léčbě deprese věnuje. Depresí trpí asi jedna z deseti žen a asi šest až sedm mužů ze sta, nejčastěji se projevuje mezi 25 a 35 lety věku.
"Pacient může být smutný, bez energie, může odkládat jakoukoliv činnost, ztrácet chuť k životu, nemít zájem o sex, vyčerpaný a může mít i velmi negativní představy. Výjimečné nejsou ani různé druhy bolesti, například hlavy nebo na hrudi," uvedl psycholog a zakladatel kliniky Stanislav Milotinský.
Při vhodné terapii by se stav pacienta s depresemi měl zlepšit za čtyři až osm týdnů, nejprve si změn všimne jeho okolí, sám pacient většinou až o dva týdny později. "Pokud pociťujete, že se vaše duševní zdraví nijak nelepší během dvou měsíců léčby a příznaky deprese neustupují, je vhodné zvážit změnu terapie," sdělil psychiatr Filip Tylš.
Spotřeba antidepresiv byla podle zprávy Centra ekonomických a tržních analýz v roce 2019 v ČR více než 64 dávek na 1000 obyvatel každý den. Za posledních 25 let se zvýšila víc než šestkrát. Podle odborníků době krizí jako je epidemie covidu-19, válka na Ukrajině nebo finanční problémy způsobené inflací a růstem cen energií spotřeba antidepresiv roste.
Pro pacienty, kterým nevyhovují jiné způsoby léčby, je v Česku k dispozici také takzvaná ketaminem asistovaná terapie. Kromě depresí je možné ji využívat i na léčbu úzkostných poruch, poruch příjmu potravy nebo posttraumatické stresové poruchy.
Ketamin se běžně používá jako anestetikum například v dětské chirurgii, zubním lékařství nebo k utlumení bolesti. Antidepresivní účinky této látky potvrdily klinické studie, na prokázání účinku se podíleli vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). Nízká dávka, která se používá u pacientů s duševními onemocněními, nevede k navození umělého spánku.
"Pacientovi se podává dávka ketaminu, která navozuje jemný snový až disociativní stav, má protiúzkostný a antidepresivní efekt a může v některých případech snižovat riziko sebevraždy. Kromě toho navozuje stav rozšířeného vědomí, který může být velmi přínosný pro léčbu duševních potíží," uvedl Milotinský. Disociativním stavem odborníci nazývají pocit "odpojení" od vlastních myšlenek, vzpomínek či emocí. Podání léku doprovází psychoterapie, která se zážitkem pracuje.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka