Spoluautorka petice: V Příbrami se z gymnaziálního vzdělání stalo podpultové zboží
7. června 2022 (14:13)
foto: Andrea Hrazdírová / se souhlasem
Spoluautorka petice proti sloučení příbramských gymnázií Andrea Hrazdírová reaguje na články ředitele Gymnázia pod Svatou Horou Pavla Karneta a starosty Příbrami Jana Konvalinky.
Dovolím si reagovat z pohledu rodiče a občana Příbrami na aktuální články o Gymnáziu pod Svatou Horou. Můj syn je absolvent tohoto gymnázia a dcera je studentkou druhého ročníku šestiletého oboru.
Velmi mě překvapilo, že v době, kdy celá Evropa klade důraz na všeobecné vzdělání, navrhla v roce 2020 optimalizační komise Středočeského kraje pod taktovkou ANO a ČSSD zrušit fungující a osvědčené gymnázium v Příbrami. Žádný krajský zastupitel za ANO proti tomuto plánu tehdy nic nenamítal. Současná snaha některých politiků obhajovat kroky ANO tak nezní moc přesvědčivě. Krajští zastupitelé STAN a ODS poté v dalším volebním období prosadili, zcela podle politického klíče a bez ohledu na argumenty, uskutečnění tohoto návrhu.
Po zjištění, že kraj chystá sloučení gymnázií, jsem se obrátila mimo jiné na příbramské zastupitele, a hlavně na vedení města. Jednání s vedením Příbrami pro mě bylo obrovským zklamáním. Pochopila jsem, že radnice nechce pro zachování GSHPB nic podnikat. Nepomohla ani petice s 2000 podpisy občanů. Dokonce jsem nabyla pocit, že pan starosta, jako bývalý učitel na základní škole, je velkým odpůrcem víceletých gymnázií a z tohoto důvodu mu sloučení vyhovovalo.
Očekávala bych, že starosta se bude bít za budoucnost příbramských dětí a najde cestu, jak celou situaci vyřešit. Moje návrhy při jednáních byly zachovat gymnázium tak, aby se zřizovatelem stalo město, případně najít partnery ze soukromého sektoru nebo oslovit církev. Ani jedno se nesetkalo s vstřícným ohlasem.
Rozhodujícího zasedání krajského zastupitelstva se zúčastnilo asi deset Příbramáků. Včetně studentů obou gymnázií, kteří měli kuráž říct před zaplněným sálem svůj pohled na věc. Z vedení města na zasedání nepřijel nikdo.
Pan starosta říká, že o gymnáziích rozhoduje kraj. Už ale nevysvětlil, proč tedy vloni na podzim uskutečnilo město panelovou diskusi za účasti ředitelů příbramských škol, kde se řešil osud šestiletého oboru. Když město údajně na situaci gymnázií nemá žádný vliv, proč pořádá hlasování o tom, zda šestiletý obor zrušit?
Na závěr si dovolím parafrázovat název nedávného článku pana Feřteka, konzultanta EDUin – v Příbrami se z gymnaziálního vzdělání stalo podpultové zboží. Příbram přišla o desítky gymnaziálních míst, příbramským dětem se zbytečně omezil a zkomplikoval přístup ke všeobecnému vzdělání.
Andrea Hrazdírová, spoluautorka petice proti sloučení příbramských gymnázií
Andrea Hrazdírová, spoluautorka petice proti sloučení příbramských gymnázií
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Andrea Hrazdírová
autor: Andrea Hrazdírová
Související
•Krajská zastupitelka Pálková: Za sloučení příbramských gymnázií mohou především STAN
•Starosta Konvalinka: Nikdo za rozhodnutí sloučit školy kraji netleskal
•Ředitel Gymnázia pod Svatou Horou: Quo vadis, příbramské školství