Snímek Zfilmovaná tajemství Čapkovy Strže navazuje na Kepkův dokument Strž 2013
14. prosince 2023 (09:51)
foto: Památník Karla Čapka/PR
Autor ve filmu pokračuje ve svém dlouholetém zájmu o život a dílo spisovatele a dramatika Karla Čapka, kterého považuje za "největšího filozofa obyčejného života".
Snímkem Zfilmovaná tajemství Čapkovy Strže, který odvysílá Česká televize (ČT) 25. prosince, navazuje herec a režisér Ondřej Kepka na svůj dokument Strž 2013. Autor ve filmu pokračuje ve svém dlouholetém zájmu o život a dílo spisovatele a dramatika Karla Čapka, kterého považuje za "největšího filozofa obyčejného života". Dokument Zfilmovaná tajemství Čapkovy Strže připravený k 60. výročí otevření Památníku Karla Čapka v Praze tvůrci představili novinářům.
Dokument vysílá ČT ve svátečním schématu při příležitosti 85. výročí Čapkova úmrtí. Český rozhlas Dvojka bude 25. a 26. prosince vysílat také Kepkovy dva hodinové rozhlasové dokumenty na téma Karel Čapek.
"Protože 25. prosince uplyne 85 let od úmrtí Karla Čapka, tak kromě dokumentu, který bude ten den v České televizi, jsem ještě připravil rozhlasový dokument Svět Karla Čapka na Dvojce, který je takovým mým osobním vyznáním. A 26. prosince ještě poběží takový odlehčenější druhý díl Vánoce s Karlem Čapkem o tom, jak Čapek trávil vánoční čas," řekl Kepka.
Ve filmu Kepka s ředitelem památníku Zdeňkem Vackem pomocí dochovaných dobových fotografií a unikátních filmových záběrů mapují konkrétní místa Strže a okolí a srovnávají současnost a minulost. V dokumentu v široké míře prezentují záběry rodiny Julia a Leopolda Firta, přátel Karla Čapka, které byly pořízeny ve 30. letech přímo na Strži. Na záběrech se objeví kromě samotného spisovatele i další z tehdejších velikánů kultury, třeba Hugo Haas nebo Olga Scheinpflugová.
Kepka pro tento film nafotografoval sadu analogových fotografií na velký středoformátový fotoaparát a výsledné fotky, které stylově zapadají do dobového kontextu, srovnává s fotografiemi z minulosti. Ve filmu zaznějí ze záznamu i hlasy Hany Maciuchové a Gabriely Vránové, které načetly texty Scheinpflugové a v dokumentu se objeví i ukázky z archivů ČT či autora. Na nich jsou například filozof Tomáš Halík nebo teatrolog František Černý. V dokumentu vystupuje také Zdeněk Svěrák s dosud nepublikovanou vzpomínkou, která divákům osvětlí vznik první hry Divadla Járy Cimrmana. Dále v něm se vzpomínkami účinkují spolumajitel objektu Emil Palivec a emeritní ředitelka Památníku Kristina Váňová.
Příspěvková organizace Středočeského kraje Památník Karla Čapka sídlí v bývalém Čapkově letním sídle ve Staré Huti na Příbramsku. Podle blízkého rybníka je areál nazýván také Strž, případně hovorově Čapkárna. Spisovatel se zde věnoval úpravám domu a zahrady. Na Strži vznikala i literární díla, například Válka s mloky, Cesta na sever, Bílá nemoc, První parta nebo Život a dílo skladatele Foltýna. Čapek tam také přijímal osobnosti české kultury a politiky.
Nová expozice, otevřená v roce 1997, přibližuje osobnost a dílo Čapka a jeho manželky, české herečky a spisovatelky Scheinpflugové. Expozici má v podkroví domu také novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka. V památníku se konají výstavy, koncerty, divadelní představení, je v něm i možnost svatebního obřadu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Svatá Lucie před Vánoci kontrolovala pořádnost hospodyněk. Pokud neměly naklizeno, tvrdě je potrestala
•Svatá Hora zveřejnila kalendář akcí na rok 2024
•Skanzen ve Vysokém Chlumci se ponoří do dobové vánoční atmosféry