Sněmovna schválila krizové ošetřovné i příspěvek pro lidi v karanténě
1. prosince 2021 (17:44)
foto: ilustr/freepik
Sněmovna schválila i kompenzační bonus pro podnikatele, společníky malých firem a osoby pracující na dohodu.
Obnovení krizového ošetřovného kvůli covidové krizi Sněmovna schválila. Rozšířila navíc okruh pečujících lidí, kteří mají mít na podporu nárok. Příspěvek až 370 korun denně zřejmě budou znovu dostávat lidé, kteří se ocitli v nařízené karanténě či izolaci kvůli covidu-19. Sněmovna schválila i kompenzační bonus pro podnikatele, společníky malých firem a osoby pracující na dohodu. Umožnila souběh s dalšími podporami.
Obnovení krizového ošetřovného kvůli covidové krizi Sněmovna schválila
Při zavření škol nebo tříd kvůli epidemii koronaviru zřejmě budou pečující dostávat ošetřovné opět po celou dobu karantény. Dávka by navíc měla obecně vzrůst o třetinu na 80 procent redukovaného základu výdělku. Sněmovna dnes předlohu dosluhující vlády ANO a ČSSD o takzvaném krizovém ošetřovném schválila zrychleně ve stavu legislativní nouze. Rozšířila podle doporučení sociálního výboru okruh pečujících lidí, kteří budou mít na podporu nárok.
Předlohu dolní komora schválila hlasy 176 ze 178 přítomných poslanců. Ještě ji musí projednat Senát a podepsat prezident. Pokud bude platit, ošetřovné se bude vyplácet podle nových pravidel zpětně od začátku listopadu, nejdéle do konce února. Dodatečné výdaje státního rozpočtu vláda odhadla na 600 milionů korun. Podobná pravidla pro ošetřovné platila kvůli koronavirové krizi už v minulém a předminulém školním roce. Parametry se několikrát měnily.
Nyní se dávka vyplácí rodičům na školáky většinou devět dnů. Podpora činí 60 procent redukovaného základu výdělku. Cílem navrhovaných změn je podle ministerstva práce a sociálních věcí to, aby rodiny nezůstaly při uzavření škol nebo tříd bez peněz. "Zaměstnanci by po vyčerpání podpůrčí doby museli pečovat o dítě bez náhrady ztráty příjmu, protože řada z nich už nemá možnost čerpat dovolenou a ani takové řešení není vhodné," stojí v důvodové zprávě.
Předloha předpokládá, že denní dávka nebude nižší než 400 korun při plném úvazku, při kratším by se úměrně snižovala. Ošetřovné se nebude poskytovat za dny prázdnin a ředitelského volna. Krizové ošetřovné se má podle návrhu vztahovat i na případy, kdy je dítěti nařízena karanténa. Pobírali by je rovněž lidé, kteří by se starali po případném nařízeném uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb o handicapované blízké. Na peníze budou mít nárok za určitých podmínek také lidé pracující na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti.
Rozšíření okruhu pečujících lidí s nárokem na podporu, u nichž se nevyžaduje soužití s ošetřovaným příbuzným v jedné domácnosti, prosadila ve výboru skupina poslanců sněmovní většiny ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN. V případě školáků půjde zejména o péči prarodičů o vnoučata. Zavedení stejných pravidel předpokládá dřívější novela o nemocenském pojištění s účinností až od ledna. Jiné rozšíření okruhu lidí s nárokem na ošetřovné dnes prosazovala Lucie Šafránková (SPD). Chtěla, aby podporu mohli čerpat prarodiče a další příbuzní, kteří s dítětem nežijí ve společné domácnosti. O jejím návrhu už ale poslanci nehlasovali.
Návrh zákona o dalších úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii onemocnění covid-19, jak zní jeho celý název, se stal první předlohou, kterou dolní komora v nynějším volebním období schválila.
Sněmovna schválila příspěvek až 370 Kč denně pro lidi v karanténě
Příspěvek až 370 korun denně zřejmě budou znovu dostávat lidé, kteří se ocitli v nařízené karanténě nebo izolaci kvůli nemoci covid-19. Schválila to dnes Sněmovna. Příspěvek k nemocenské, tedy k náhradě mzdy či platu, má být podle sněmovních úprav vyplacen těm, kteří se do koronavirové karantény dostali od konce letošního listopadu do konce února příštího roku. Bonus má podle vlády pomoci zabránit propadu příjmů lidí v karanténě a motivovat je k tomu, aby po setkání s nakaženými koronavirem zůstávali v karanténě a nemoc dál nešířili.
Dosluhující vláda ANO a ČSSD navrhovala, aby bonus zpětně dostali i ti, kdo se do karantény či izolace dostali od počátku letošního listopadu, přičemž zákon měl platit až do konce června příštího roku. Dolní komora ale platnost opatření zkrátila. Pro byli i poslanci ANO, na rozdíl od zástupců SPD, kteří se hlasování zdrželi.
Končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) poslancům řekla, že "izolačku" v předchozím jarním koronavirovém období čerpalo 363.000 lidí. Za březen až červen stát za toto opatření vyplatil zhruba 1,1 miliardy korun, uvedla ministryně. Oproti jaru mohou příspěvek získat i lidé po návratu ze zahraničí.
Sněmovna schválila příspěvek podnikatelům a lidem pracujícím na dohodu
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a společníci malých společností s ručením omezením budou moci požádat o příspěvek až 1000 korun denně jako kompenzaci za dopady epidemie nemoci covid-19. O příspěvek 500 korun denně budou moci žádat i lidé pracující na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, takzvaní dohodáři. Počítá s tím návrh zákona o kompenzačním bonusu, který dnes ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Kompenzační bonus fungoval už dříve, stát ho poprvé spustil loni na jaře. Zákon nyní dostane k projednání Senát.
Na návrh stran nastupující vládní koalice Sněmovna umožnila, aby podnikatelé mohli čerpat bonus spolu s dalšími covidovými programy. Jde především o programy Covid 21 a Covid Nepokryté náklady. Podle vládního návrhu byl možný souběh jen s programem Antivirus. Malou společností s ručením omezeným bude společnost s nejvýše dvěma společníky - fyzickými osobami nebo společníky, kteří jsou členy jedné rodiny. Podpora je zaměřena na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 30 a více procent. O bonus budou moci na základě schváleného pozměňovacího návrhu žádat také podnikatelé, kteří zahájili podnikání mezi letošním 1. srpnem a 22. listopadem.
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) s umožněním souběhu bonusu s dalšími programy nesouhlasila. Bonus má podle ní sloužit právě k tomu, aby stát nenutil podnikatele žádat o dotace a nemusel vypisovat složité dotační programy.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka