Skončila zbraňová amnestie. Ve Středočeském kraji lidé odevzdali vyprošťovací tank i obrněný transportér
3. srpna 2021 (08:26)
V sobotu skončila v pořadí již čtvrtá zbraňová amnestie střelných zbraních a střeliva, která byla vyhlášena začátkem roku. Lidé mohli bez vysvětlování a bez postihu odevzdat nelegálně držené zbraně, mohli také požádat o zaregistrování nelegálně držené zbraně a legálně si ji ponechat.
Zbraňovou amnestii zavedla novela zákona o zbraních, podle které mimo jiné přibyla ohlašovací povinnost u některých zbraní, které dosud registrovány být nemusely. Vznikla i kategorie zakázaných zbraní, u kterých může majitel požádat o udělení výjimky.
Při letošní, v pořadí již čtvrté zbraňové amnestii, odevzdali občané na středočeská pracoviště Odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál celkem 550 zbraní, na které neměli patřičné doklady a bezmála 19 tisíc kusů střeliva. Za některými "kousky" se museli pracovníci odboru zbraní vydat sami přímo "do terénu", a to s ohledem na jejich velikost. Mezi "odevzdanými" zbraněmi byl totiž např. vyprošťovací tank nebo obrněný transportér, tzv. "otéčko".
Nejvíce zbraní – v rámci vyhlášené "zbraňové amnestie " - bylo ve Středočeském kraji odevzdáno v roce 2009, a to celkem 1 164, a naopak nejméně v roce 2003, kdy občané odevzdali 564 zbraní. Stejný trend byl i v rámci celé České republiky, kdy rok 2009 byl tím, kdy lidé v rámci amnestie odevzdali největší počet zbraní, a to 7 897.
Při letošní amnestii, která byla vyhlášena v lednu, odevzdali lidé v celé republice 3 687 zbraní a téměř 133 tisíc kusů střeliva. Střední Čechy, i s ohledem na rozlohu kraje, v počtu odevzdaných zbraní (550) dominují. Následuje Praha s 464 odevzdanými zbraněmi a Jihomoravský kraj (367). Naopak nejmenší počet zbraní odevzdali lidé v Karlovarském kraji (77) a Pardubickém (121).
Počty legálně nahlášených zbraní a vydaných zbrojních průkazů v České republice v posledních letech rostou. Loni policie evidovala 307.372 vydaných zbrojních průkazů a 900.087 zbraní. Vlastnit a nosit střelnou zbraň smí v ČR legálně pouze ten, kdo je držitelem zbrojního průkazu nebo zbrojní licence. Výjimku tvoří zbraně, které nepodléhají registraci u policejního útvaru. Novela, která začala platit v lednu, například zjednodušila způsob likvidace zbraní nebo zavedla nové kategorie zbraní.
Sněmovna v červnu schválila senátní doplnění Listiny základních práv a svobod, podle kterého bude právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek ústavně zakotveno. Předminulý týden změnu potvrdil i Senát.
Sněmovna v červnu schválila senátní doplnění Listiny základních práv a svobod, podle kterého bude právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek ústavně zakotveno. Předminulý týden změnu potvrdil i Senát.
foto: Policie ČR
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka