Senioři k nákupům nadále hojně využívají vyhrazené hodiny. Lidé s opatřením nesouhlasí, nestačí uvařit oběd
12. května 2020 (18:48)
foto: pribram.cz, ČTK
Vláda nákupní dobu pro seniory nechává dále v platnosti, přestože o jejím zrušení na pondělním jednání diskutovala.
Senioři k nákupům podle potravinářských řetězců nadále hojně využívají pro ně vyhrazené nákupní hodiny mezi 08:00 a 10:00. S porušením se prodejci setkávají spíše ojediněle, lidé si neuvědomí, že je právě daný čas. Někteří lidé se také domnívají, že vymezená doba již neplatí. Uvedli to zástupci řetězců na dotaz ČTK.
V prodejnách Tesco lidé nad 65 let využívají vyhrazený čas především ve všední dny. O víkendu je jejich zájem výrazně menší. "Po postupném uvolňování se řada zákazníků mylně domnívá, že nákupní čas vyhrazený pro seniory už neplatí a až u vstupu se dozví, že v tento čas nakupovat nemohou. Stále toto nařízení dodržujeme a dohlížíme na to, aby nikdo, kdo nespadá do uvedené skupiny, která má vyhrazené nakupování, nebyl na prodejní ploše," řekl mluvčí společnosti Tesco Václav Koukolíček.
Senioři ve vymezené hodiny často nakupují také v Kauflandu. Od zavedení řetězec nezaznamenal podle mluvčí společnosti Renaty Maierl žádné změny. Mladší ročníky podle ní v tuto dobu přicházejí jen výjimečně. "Vnímáme, že se opatření v současné době ve společnosti již určitým způsobem ustálilo," řekla.
Stálý zájem seniorů o nákupy mezi 08:00 a 10:00 a spíše ještě jeho nárůst sledují v obchodech Penny, uvedl jejich mluvčí Tomáš Kubík. Zákazníci se podle něj chovají disciplinovaně, nařízení respektují.
Lidé ale s vyhrazeným časem pro seniory většinou nesouhlasí. Vadí jim, že nerespektují pouze určený čas a nakupují po celý den. V diskuzích poukazují na případy, kdy se v odpoledních hodinách tvoří fronty u pokladen právě z větší části nakupujících seniorů. Dále někteří rodiče malých dětí nestačí nakoupit snídani, či uvařit. „Nechápu, kdy mám vařit oběd. Než nakoupím a vystojím frontu, dostanu se domů po jedenácté, argumentovala jedna z čtenářek na sociálních sítích.“
Diskutující dále poukazují na to, že po nočních směnách nemají možnost nakoupit. „Důchodci nakupují celý den od rána do večera, my musíme čekat na desátou hodinu,“ zněl další komentář.
Diskutující dále poukazují na to, že po nočních směnách nemají možnost nakoupit. „Důchodci nakupují celý den od rána do večera, my musíme čekat na desátou hodinu,“ zněl další komentář.
Vláda ale nákupní dobu pro seniory nechává dále v platnosti, přestože o jejím zrušení na pondělním jednání diskutovala. Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví z 23. března stanovilo, že do maloobchodních prodejen potravin, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, s prodejní plochou nad 500 metrů čtverečních, mají od 08:00 do 10:00 povolen vstup jen lidé nad 65 let, včetně doprovodu, držitelé průkazů ZTP/P nad 50 let, rovněž s doprovodem a pracovníci pečovatelských služeb. Prodejny menší než 500 metrů čtverečních musejí zákazníky spadající do rizikové skupiny obsloužit přednostně.
Nemoci covid-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, podle dat ministerstva zdravotnictví v České republice podlehlo 282 lidí, z toho ve věkové skupině 65 až 74 let 61 nakažených, ve skupině 75 až 84 let 101 lidí a nad 85 let 90 pacientů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka