Sedlčanská farma Druhaz, v níž se objevila ptačí chřipka, chce co nejrychleji obnovit chov
3. ledna 2023 (18:31)
foto: Státní veterinární správa
Vynucené přerušení provozu bude mít pro podnik nepříznivé následky včetně dopadu na zaměstnanost.
Farma Druhaz v Sedlčanech na Příbramsku, v níž se objevila ptačí chřipka, chce co nejrychleji obnovit chov. Vynucené přerušení provozu bude mít pro podnik nepříznivé následky včetně dopadu na zaměstnanost. Někteří pracovníci zřejmě zůstanou doma s 60 procenty mzdy, řekl dnes jednatel Aleš Kotěra.
Veterináři v sedlčanské farmě nařídili utracení 12.000 kuřat a 1000 krůt. Nákaza se potvrdila poté, co majitel nahlásil úhyn několika desítek krůt. Likvidace drůbeže má podle Kotěry začít ve středu ráno.
"Doufali jsme, že se nás to nebude týkat, ale bohužel někdy před Vánoci se to objevilo asi deset kilometrů od nás a teď se to potvrdilo i u nás. Takže se to řeší a jenom se snažíme, aby se to vyřešilo co nejrychleji," uvedl Kotěra.
Farma bude nyní odstavena z provozu a po vyčištění a dezinfekci chce chov v souladu se všemi předpisy obnovit. V areálu jsou dvě haly určené na chov kuřat a jedna na krůty. O chov se starají tři pracovníci, celkem jich podnik zaměstnává téměř 30. Farma Druhaz působí na trhu od roku 2009, zaměřuje se především na chov krůt a kuřat.
Ptačí chřipka se dnes potvrdila také v malochovech ve Velké Bukovině na Děčínsku a v Kozojedech na Jičínsku. Největší ohnisko ptačí chřipky se potvrdilo před koncem loňského roku v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se postupně likviduje 220.000 nosnic.
Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od 14. prosince loňského roku zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. Chovatelé tak musí ptactvo umístit do budov. Výjimku mají chovatelé holubů a běžců, jako jsou třeba pštrosi. Pokud není trvalé přemístění ptáků do budovy možné, musí chovatelé maximálně omezit kontakt drůbeže s volně žijícími ptáky. V Česku se minulý rok objevilo 20 ohnisek nákazy, poslední byla v malochovu slepic v Ostravě.
Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá již v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Ptačí chřipka se objevila ve velkochovu kuřat a krůt v Sedlčanech
•Ve středočeské části CHKO Brdy loni přibylo přestupků
•Muži v Sedlčanech vybuchla v ruce podomácku vyrobená pyrotechnika