S alkoholem to někteří přehání i v době pandemie, pobyt na záchytce zaplatí 35 lidí ze 100
Nepřehlédněte
20. listopadu 2020 (13:32)
foto: pribram.cz
Příbramská protialkoholní stanice očekává letos víc klientů než v minulém roce, který byl rekordní.
Příbram patří mezi jedno z mála měst, které provozuje záchytnou stanici. Záchytka je od března 2016 v gesci Centra sociálních a zdravotních služeb, a je umístěna v areálu Oblastní nemocnice Příbram na Zdaboři.
Protialkoholní záchytná stanice v Příbrami je jednou ze tří fungujících záchytek ve Středočeském kraji a ročně je sem převezeno kolem 150 osob. Kapacita je osm lůžek – pět pro muže a tři pro ženy. Osoby přivezené k vystřízlivění vždy přijímá a následně propouští službu konající lékař, který má k dispozici zdravotnický personál (zdravotní sestru nebo záchranáře) a dva sanitáře. Ve většině případů člověk stačí do ranních hodin vystřízlivět a je propuštěn domů. Pouze v komplikovanějších případech, například když se člověk v opilosti snažil o sebepoškozování, rozhodne lékař o návazné léčbě na psychiatrii.
Navzdory uzavření restaurací a barů, a to již podruhé v tomto roce, lidí, kteří to s alkoholem přehání, výrazně neubylo. „Minulý rok byl rekordní, k vystřízlivění u nás skončilo 170 lidí. Při jarním nouzovém stavu byl počet klientů na běžných číslech, nyní jsme asi na 50 %,“ řekl pribram.cz ředitel Centra sociálních a zdravotních služeb Tomáš Cipra s tím, že letos se počet klientů vyšplhal již na 150. „Pravděpodobně bude tento rok opět rekordní,“ řekl.
Čtvrtek – malý pátek
Ze statistik záchytů vyplynulo, že lidé sahají po láhvi s alkoholem s nadcházejícími víkendy již o den dříve. Pokud není záchytná stanice v provozu, opilci totiž končí v nemocnici. „Od minulého roku jsme z tohoto důvodu rozšířili provozní dobu o čtvrtky,“ objasnil Cipra.
Ze statistik záchytů vyplynulo, že lidé sahají po láhvi s alkoholem s nadcházejícími víkendy již o den dříve. Pokud není záchytná stanice v provozu, opilci totiž končí v nemocnici. „Od minulého roku jsme z tohoto důvodu rozšířili provozní dobu o čtvrtky,“ objasnil Cipra.
Záchytka zajišťuje svým klientům bezpečné vystřízlivění pod dohledem lékaře. Často slouží i jako odběrové místo vzorků krve a moči pro další toxikologické vyšetření. Její služby však pojišťovny nehradí, takže opilci musí sáhnout do vlastních kapes. Cenu stanovuje provozovatel. Jedna noc přijde na dva a půl tisíce, pokud klient nezaplatí do sedmi dnů, je pobyt o tisíc korun dražší. „Stále se potýkáme s neplatiči. Úspěšnost vymožení poplatků je kolem 35 %,“ dodal Cipra.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka