Růst cen znovu zrychlil, v září dosáhla inflace 18 procent
11. října 2022 (10:05)
foto: pixabay
Ceny elektřiny oproti loňsku stouply o 37,8 procenta, ceny zemního plynu o 85,9 procenta a ceny tuhých paliv o 55,8 procenta. Jedná se o nejvyšší hodnotu meziroční inflace od prosince 1993.
Růst cen v Česku znovu zrychlil, když letos v září dosáhla meziroční inflace 18 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Jedná se o nejvyšší hodnotu meziroční inflace od prosince 1993. Meziměsíčně vzrostly v září spotřebitelské ceny o 0,8 procenta. V meziročním i meziměsíčním srovnání se na růstu nejvíce podílely ceny bydlení, a to především zdražení energií.
V srpnu meziroční růst cen poprvé po 13 měsících zpomalil na 17,2 procenta, ale v září zdražování znovu zrychlilo. "Nejvíce k tomuto zrychlení přispěly položky oddílu bydlení, zejména ceny energií a paliv, které byly meziročně vyšší o téměř 50 procent," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
Ceny elektřiny oproti loňsku stouply o 37,8 procenta, ceny zemního plynu o 85,9 procenta a ceny tuhých paliv o 55,8 procenta. U všech těchto komodit meziroční růst cen oproti srpnu zrychlil. Třeba plyn v srpnu zdražoval o 61,4 procenta. V kategorii nákladů na bydlení vzrostlo v září i nájemné z bytů o 5,2 procenta, vodné o 5,3 procenta, stočné o 6,4 procenta a ceny tepla a teplé vody o 21,1 procenta.
V září meziročně zdražilo také maso o 23,6 procenta nebo mléko, sýry a vejce o 25,8 procenta, což také představovalo zrychlení růstu cen ve srovnání se srpnem. Například cena mouky se zvýšila o 61 procent a ceny polotučného trvanlivého mléka a másla o více než polovinu. Naopak zpomalení meziročního cenového růstu nastalo v září především v dopravě, kde byly ceny pohonných hmot a olejů meziročně vyšší o 22,7 procenta, zatímco v srpnu růst činil 28,3 procenta. Ceny aut stouply o 15,6 procenta.
Celkově stouply ceny zboží v září meziročně o 20,7 procenta a ceny služeb o 13,7 procenta. Například v kategorii stravování a ubytování vzrostly ceny stravovacích služeb o 26 procent.
Meziměsíční růst spotřebitelských cen zrychloval v září ještě výrazněji než meziroční růst. V srpnu činilo meziměsíční zvýšení cen jen 0,4 procenta, kdežto v září bylo dvojnásobné. V bydlení se zvýšily ceny zemního plynu meziměsíčně o 15,2 procenta, ceny elektřiny o 3,6 procenta, ceny tuhých paliv o 6,9 procenta a ceny tepla a teplé vody o 0,8 procenta. V souvislosti se začátkem nového školního roku se zvýšily ceny v oddíle vzdělávání, a to o 6,4 procenta. Naopak v rekreaci a kultuře v důsledku končící letní sezony klesly meziměsíčně třeba ceny dovolených s komplexními službami o 20,5 procenta.
Vývozní a dovozní ceny kvůli dalšímu zdražení energií meziročně rostly i v srpnu
Vývozní ceny v srpnu meziročně stouply o 16,1 procenta a dovozní o 24 procent. Vliv na to mělo opětovné výrazné zdražení energií. Například vývozní ceny elektřiny vzrostly o téměř 300 procent a dovozní ceny plynu skoro o 440 procent, což byly nejvyšší hodnoty od počátku měsíčního zjišťování v lednu 1998. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ) na svém webu. Meziměsíčně byl nárůst cen nižší, vyvážené zboží bylo proti červenci dražší o 1,3 procenta a dovážené o 2,6 procenta.
Vývozní ceny v srpnu meziročně stouply o 16,1 procenta a dovozní o 24 procent. Vliv na to mělo opětovné výrazné zdražení energií. Například vývozní ceny elektřiny vzrostly o téměř 300 procent a dovozní ceny plynu skoro o 440 procent, což byly nejvyšší hodnoty od počátku měsíčního zjišťování v lednu 1998. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ) na svém webu. Meziměsíčně byl nárůst cen nižší, vyvážené zboží bylo proti červenci dražší o 1,3 procenta a dovážené o 2,6 procenta.
V meziročním srovnání se na nárůstu vývozních cen podepsalo zejména zdražení minerálních paliv, tedy elektřiny, plynu, ropných výrobků a uhlí, které byly proti loňskému srpnu dražší o 204,9 procenta. Podle statistiků rostly ceny i v dalších skupinách, vyvážené potraviny byly dražší o 24 procent, přičemž zdražily zejména obiloviny. Ceny chemikálií stouply o 19,6 procenta a polotovarů, zvláště kovových výrobků, železa a oceli, o 18 procent.
V dovozu se cena minerálních paliv meziročně zvýšila o 180,4 procenta. Dovážené potraviny, hlavně maso a masné výrobky, byly proti loňsku dražší o 19,4 procenta. Ceny polotovarů stouply o 14,5 procenta a chemikálií o 14,1 procenta.
Směnné relace, tedy vztah mezi změnami cen vývozu k cenám dovozu, meziročně klesly na nejnižší hodnotu od května 2000, a to na 93,6 procenta z červencových 94,1 procenta. Nejnižší hodnoty dosáhly opět nápoje a tabák, nejvyšší hodnoty paliva. Meziměsíčně směnné relace stouply na 98,7 procenta, v červenci činily 98,4 procenta. Nejnižší hodnoty dosáhly potraviny a nejvyšší ostatní suroviny.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Ode dneška stát odpouští placení poplatků za obnovitelné zdroje
•V Česku se šíří podvody lákající přihlašovací údaje k facebookovým stránkám
•V Praze demonstrovaly proti vládě desítky tisíc lidí, žádaly její demisi