Romský památník v Letech bude stát téměř 100 milionů Kč
31. ledna 2023 (12:18)
foto: Vizualizace Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách v Letech u Písku. PR/Jan Sulzer, Terra Florida
Památník by muzeum chtělo otevřít v roce 2024.
Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách v areálu bývalého vepřína v Letech bude stavebně hotový za rok. Postaví ho firma Protom Strakonice, uspěla ve výběrovém řízení s cenou 98,6 milionu Kč. Památník bude v místě, kde byl za druhé světové války romský pracovní tábor. V únoru by měl být známý vítěz soutěže na podobu vnitřní a venkovní expozice památníku. Novinářům to dnes řekli zástupci Muzea romské kultury, které se o areál stará. Památník by muzeum chtělo otevřít v roce 2024.
"Památník musí také vzdělávat a informovat o tom, co je součástí českých dějin 20. století. O tom, co a jak se zde Romům a Sintům přihodilo, jaké to mělo kořeny a souvislosti, co se dělo dál. A také je třeba podnítit diskusi k tematice lidských práv i zlepšení vzájemného soužití," uvedla ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.
Na stavbu návštěvnického centra a rekultivaci provizorního pohřebiště dostalo muzeum tři nabídky, nabídková cena byla 73,5 milionu Kč bez daně. Na stavbu, jež potrvá 345 dní, přispějí i norské fondy. Návštěvnické centrum by mohlo otevřít v roce 2024. Firma Protom měla v roce 2021 čistý obrat 230,1 milionu Kč a zisk po zdanění 165.000 Kč, vyplývá z výroční zprávy.
Vepřín se začal bourat loni v červenci, demolice skončila v prosinci. Zbytky jedné haly vepřína budou součástí expozice. Venkovní expozice má poukázat na historii místa po válce, jejíž součástí byl právě vepřín. Bourání stálo 10,2 milionu Kč s DPH. Vyplývá to z informací v registru smluv.
V místě byl za druhé světové války pracovní tábor pro Romy. V 70. letech minulého století tam vznikl vepřín. Stát ho v roce 2018 odkoupil za 450 milionů od firmy Agpi, která tam měla ve 13 halách 13.000 prasat. Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes 500 skončilo v koncentračním táboře v Osvětimi. Archeologové před několika lety zjistili, že největší část romského tábora v Letech se nacházela právě v areálu bývalého vepřína. Areál zabírá přes 100.000 metrů čtverečních. Poblíž letského nouzového hřbitova, který je asi 300 metrů od místa tábora, vznikl v roce 1995 památník a místo se v roce 1998 stalo kulturní památkou.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Jedinečná mapa z 19. století putuje do Březnice
•Ředitel příbramské galerie: V únoru pokřtíme „olověné noviny“
•Uranový ráj v Příbrami: Sověti chtěli dohnat Ameriku, vrátka jim otevřela československá vláda