Rekonstrukce příbramského akvaparku by nyní vyšla na 309 mil. Kč bez DPH
21. září 2021 (19:38)
foto: MěÚ Příbram
Podle návrhu, který zastupitelé projednávali v polovině loňského roku, měla rekonstrukce vyjít na 258 milionů korun bez DPH.
Plánovaná rekonstrukce příbramského akvaparku by při nynějších cenách vyšla na 309 milionů korun bez DPH. Částka vychází z položkového rozpočtu, který má město k dispozici. Radnice chce příští rok na jaře vybrat zhotovitele a v létě by se mělo stavět, řekl dnes novinářům starosta Jan Konvalinka (za ANO). Konečnou cenu nejspíš ještě ovlivní pokračující růst cen ve stavebnictví, Konvalinka ale věří, že už nebude tak výrazný.
Zastupitelé v minulosti zastavili práce na přípravě rekonstrukce v nejrozsáhlejší variantě. Projekt podle Konvalinky příliš nabobtnal a jeho cena by přesáhla půl miliardy korun, což by bylo za nynější situace nezodpovědné. Podle návrhu, který zastupitelé projednávali v polovině loňského roku, měla rekonstrukce vyjít na 258 milionů korun bez DPH. V položkovém rozpočtu je nyní částka vyšší. "Kdyby se bazén stavěl teď při současných cenách, tak by to bylo cca 309 milionů korun," uvedl starosta.
Podle něj lze očekávat, že nynější růst cen ve stavebnictví bude pokračovat až do poloviny příštího roku, kdy by mohla přijít stagnace a mírný pokles, ovšem jen u vybraných komodit. "Takže si můžeme být jisti tím, že ceny ve stavebnictví ještě chvilku porostou, ale už by to neměl být růst nějak zásadní a závratný," míní Konvalinka.
Místostarosta Martin Buršík (dříve ANO) uvedl, že město má odevzdanou prováděcí dokumentaci a připravuje podmínky pro vypsání veřejné soutěže. Plánuje ještě předběžné tržní konzultace s okruhem potenciálních dodavatelů, kteří mají zkušenosti s podobně velkými stavbami. Na jaře má přijít na řadu samotné výběrové řízení a 1. července by se mělo začít stavět.
Konvalinka dodal, že město má kompletní projektovou dokumentaci a položkový rozpočet a nyní ještě dolaďuje podmínky soutěže, k tomu jsou zapotřebí předběžné tržní konzultace. Zároveň se ale řeší námitky ve stavebním řízení.
"Možnou komplikaci spatřuji v tom, že do stavebního řízení, které probíhá v určitých fázích, jsou systematicky podávány námitky od aktivních občanů nebo spíše aktivního občana. Tyto námitky mohou mít odkladný účinek na právě probíhající stavební řízení," upozornil Konvalinka. O tom, zda jsou, či nejsou oprávněné, nechtěl spekulovat. Věří však, že přípravy nebudou zdrženy a na rychlost stavebního řízení námitky nakonec nebudou mít vliv.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka