Ředitel Čapkova památníku představí výstavu V nouzi poznáš přítele
31. května 2022 (06:23)
foto: Památník Karla Čapka, z výstavy V nouzi poznáš přítele
Přednáška o aktuální expozici, jež obsahuje např. dopisy Ferdinanda Peroutky a Josefa Čapka z koncentračních táborů, se uskuteční 7. června v Knihovně Jana Drdy Příbram.
Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše v dubnu otevřel výstavu s výstižným názvem V nouzi poznáš přítele. Její autor a současně ředitel památníku Zdeněk Vacek nyní přiblíží nový počin v Příbrami. Přednášku se stejnojmenným názvem navštívíte v úterý 7. června od 17.00 v Knihovně Jana Drdy na nám. T. G. Masaryka.
Tématem nové expozice je vzájemná pomoc přátel v kritických okamžicích života umělců i české společnosti třicátých až sedmdesátých let minulého století. „Práce s nově objevenými dokumenty a informacemi je fascinující. Na výstavě se také podílel předseda Klubu sběratelů autogramů Martin Pros se svým kolegou Petrem Benešem. Oba zde vystavují skutečné perly ze svých sbírek,“ uvádí Památník Karla Čapka. Mezi exponáty tak najdete více než dvě desítky dopisů Ferdinanda Peroutky a Josefa Čapka zasílaných jejich manželkám z koncentračních táborů, neznámé fotografie Karla Čapka s přáteli na Strži, projev s osobními korekturami a podpisem Jana Masaryka či plakát k filmu Huga Haase z roku 1954.
Jak muzeum dále připomíná, je téma novinky silné i v současném kontextu. Jeho aktuálnost dokumentuje citací z dopisu Karla Poláčka dceři Jiřině, které zachránil život odjezd z okupované Prahy do Anglie: „Píšeš s jistou trpkostí, že nejsi člověk, ale refugee č. 5951. Dej pozor, aby ses nerouhala. Jak mnoho dnes tak zvaných lidí dalo by přednost být tímto číslem před tou bědnou lidskou existencí. Ano, dnes jsi číslo. Ale to je jen odrazový můstek…“ Výstavu ve Staré Huti je možné zhlédnout až do 20. září.
foto: Památník Karla Čapka, z výstavy V nouzi poznáš přítele
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Když přitáhli vojáci. Co prožívali lidé na vsi před vypuknutím třicetileté války
•Oprava budovy Rudných dolů v Příbrami se komplikuje, památkáři mají výhrady
•Památník Antonína Dvořáka představí skladatelovo rodiště