Realitní makléř: Zájem o nemovitosti zabily úrokové sazby hypotečních úvěrů
10. února 2023 (06:16)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Ekonomické potíže způsobené energetickou krizí s běsnící inflací a propad české ekonomiky do recese výrazně ovlivňují i realitní trh.
Na realitním trhu se v letošním roce očekává pokračující pokles nákupů bytů, prodej chat i další nárůst poptávky po nájemním bydlení. Stejně jako developeři si zástupci realitních firem myslí, že v druhé polovině roku 2023 klesnou úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Zájem o nemovitosti by měl poté opět vzrůst. Podle příbramského realitního makléře Vladimíra Nýdla meziročně klesl zájem o nákup nemovitostí asi o třetinu, vysoká úroková sazba hypotečních úvěrů realitní trh doslova zabila.
Ve druhé polovině loňského roku se ceny propadly o 20 až 30 procent. V prvním čtvrtletí tohoto roku Nýdl očekává pokračující pokles trhu, ale už ne tak zásadní propad. „Prodej nemovitostí na Příbramsku se propadl asi o dvě třetiny. Zásadní problém vidím ve vysokých úrokových sazbách, mladí lidé za současných podmínek nevyužívají hypoteční úvěry a vyčkávají, co bude," řekl pribram.cz Nýdl s tím, že největší propad zaznamenal u nákupu panelových bytů. „Zde spadla cena meziročně o více než třicet procent," řekl a dodal, že momentálně nemovitosti kupují hlavně investoři, kteří však tlačí ceny dolů až o statisíce. „Oni moc dobře vědí, že prodávající si momentálně nemohou diktovat ceny tak jako v minulosti. Buď prodají třeba i se ztrátou, nebo budou s prodejem čekat a doufat, že se situace brzy změní," řekl. Také však uvedl, že poměry se začínají aktuálně pomalu zlepšovat a s příchodem jara očekává opatrné stabilizování trhu. Pokud tedy lidé mají v úmyslu nakupovat za nízké ceny, mají nejvyšší čas si nějakou tu nemovitost vybrat. Zlepšení je vidět především v návratu většího počtu volajících zájemců o prohlídky.
Podle něj se zřejmě změní také nabídka rekreačních nemovitostí, po kterých byla během pandemie koronaviru extrémní poptávka. „V minulých dvou letech se cena těchto objektů zvýšila až o padesát procent. Lidé měli extrémní zájem o jakýkoliv rekreační objekt. Tehdy nebylo jasné, jak dlouho restrikce potrvají a byla to jediná možnost, kam vycestovat z města. Obrat nastal o loňských prázdninách. Ten zájem byl najednou pryč,“ uvedl.
Co se týče nájemních bytů, je podle Nýdla v Příbrami nabídka stabilně slabá. „Zde se ceny drží stále na stejné úrovni pouze s menším navyšováním cen. Pronajímatelé, kteří začali výrazně zdražovat, se dočkali nízkého zájmu o své nemovitosti. Největší zájem byl v době uprchlické krize, tehdy lidé z Ukrajiny volali i třicetkrát za den. Nebylo téměř možné jakoukoliv nemovitost nabízet k pronájmu delší dobu, okamžitě byla obsazena," řekl s tím, že většina migrantů se podle majitelů bytů chovala slušně. „Drtivá většina z nich normálně chodila do práce a své závazky plnila. Pak se samozřejmě našli i tací, kteří pobyt v Příbrami brali jako výlet a byli s nimi problémy - neplatili nájemné, dělali nepořádek a docházelo k roztržkám s majiteli bytů a podobně," dodal.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Dodavatelé dál snižují ceny energií, nový tarif pod stropem nabídne i ČEZ
•Odsouzení v příbramské věznici si převzali pololetní vysvědčení
•Do konce února je možné požádat o výjimku z nočního klidu