Re-use centra vdechnou věcem další život. Nové otevřeli v Jincích
10. července 2020 (13:20)
foto: pribram.cz
Místa, která schraňují nepotřebné, ale stále použitelné předměty, nejsou v českých městech novinkou. Sortiment Re-use centra v Jincích se po měsíci fungování plní rozmanitou nabídkou – sportovním náčiním, nádobím nebo hračkami.
Re-use, tedy opětovně použít, lze řadu věcí a předmětů, které obvykle končí na skládkách, případně ve sběrných dvorech. Nábytek, spotřebiče nebo elektroniku je často možné znovu opravit a nadále tak poslouží svému účelu. Výrobci ale pro spotřební zboží volí politiku levného nákupu a lidem se tak spíše vyplatí koupit novou věc, než se s ohledem na čas a náklady zabývat jejím znovuoživením.
Centrum pro opětovné použití výrobků bylo počátkem června otevřeno také v Jincích. V katalogu je možné si rezervovat a následně vyzvednout vybrané zboží ve sběrném dvoře. Aktuálně jsou v nabídce např. okrasná a užitná keramika, posilovací stroj, kočárek s příslušenstvím, dětská trampolína a hračky. Od realizace projektu si Jince slibují snížení odpadu o přibližně 53 tun za rok.
Jaké jsou důvody, proč by měly obce re-use centra zřizovat? Jedním z nich je ekologické hledisko, kdy jsou samosprávy „tlačeny“ také legislativními požadavky, a dalším přínosem může být ekonomický bonus. Podle poradenské a konzultační společnosti Cira Advisory se díky centrům sníží náklady na odstraňování odpadu, vytváří se pracovní příležitosti např. pro osoby, které mají problematické uplatnění na klasickém pracovním trhu, a vznikají dobrovolnické pozice. Zrenovované a prodané zboží navíc představuje příjem do místních rozpočtů.
„V Česku nejde o úplnou novinku, re-use centra zde již existují a efektivně fungují. Jsou většinou zřízena jako místní komunitní centra nabízející plnohodnotnou alternativu obchodním centrům. Existují i opravárny s designovými předměty,“ představil koncept Filip Rejthar z Cira Advisory. Zájemci mohou zboží do centra, kde je opraveno či repasováno a následně vystaveno k prodeji, bezplatně přinést.
Finanční zatížení při zřizování center je částečně kompenzováno v rámci Operačního programu Životní prostředí, kdy mohou obce čerpat finanční příspěvek na realizaci nových re-use center do konce letošního července. Re-use centra již fungují například v Heřmanově Městci, Deštném na Jindřichohradecku, Chrudimi, Ostravě, Brně, Hustopečích, Lomnici nad Popelkou či Zábřehu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková