Putování se světýlky za svatým Martinem bylo zrušeno, lidé v Příbrami však procházku s lampiony připravují
7. listopadu 2021 (09:23)
Největší akcí, kterou Spolek Prokop Příbram připravuje, je lampionový průvod o svátku svatého Martina. Tato novodobá tradice, která obohacuje kulturní život města Příbrami, byla letos kvůli koronaviru zrušena.
Za svatým Martinem putují Příbramané se světýlky již od roku 2005. Postupně se z této akce stala novodobá tradice, která připomíná nejen hornickou historii města, ale svým rozmanitým doprovodným programem také obohacuje kulturní život. Tento rok však z areálu dolu Marie na Březových Horách pochod za doprovodu havířských světlonošů nebude. Jeden z největších světelných průvodů pod hřebeny Brd byl zrušen.
Navzdory zrušené akci však na sociální síti Facebook vznikla událost Lampionový průvod bez podmínek, kde pořadatelka zve širokou veřejnost na procházku s lampiony. Ta vyrazí ve čtvrtek 11. listopadu v 17:30 z náměstí T. G. Masaryka na Svatou Horu. „Bohužel není v mých silách zajistit občerstvení, tak je potřeba nezapomenout doma pro své ratolesti pití a nějakou dobrotu na cestu,“ uvedla.
Myšlenka uspořádat lampiónový průvod pro potěšení dětí vznikla v roce 2005 a členové spolku ji ve stejném roce realizovali. Prvního průvodu z náměstí 17. listopadu v Příbrami do areálu Marie na Březových Horách se zúčastnilo proti očekávanému počtu 300 účastníků přes jeden tisíc. Proto v následujícím roce 2006 průvod vyšel od dolu Marie na Březových Horách přes nám.17. listopadu do staré Příbrami na náměstí T. G. Masaryka, kde byla připravena scéna příjezdu sv. Martina na bílém koni i připomenuta dávná svatomartinská tradice cechu příbramských řezníků. Od roku 2006 převzali nad akcí patronát starostové města Příbram.
Svatomartinský průvod má svou tradici v mnoha českých městech. Svatý Martin na bílém koni již podruhé kvůli koronaviru nepřijede například do hornické Jihlavy. Zde průvod navazoval na dávnou tradici, popsanou v lidových pověstech. Na cestě ho doprovázeli kejklíři, vojáci, selské ženy a další historické postavy. Selky s vánočkami a pečenými husami a děvečky s martinskými rohlíčky byly symbolem poděkování za úrodu, konšelé v těžkých talárech dětem rozdávali zlaťáky a bonbóny.
Příznivci této tradiční akce zoufat nemusejí. Na svatého Martina na bílém koni, který symbolicky přiváží zimní čas, mohou dorazit do Myslotína, místní části Pelhřimova. Tam obyvatelé v návaznosti na svatomartinskou legendu již před jedenácti lety zavedli slavnost inspirovanou waldorfskou pedagogikou.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka