Ptačí chřipka se objevila ve velkochovu kuřat a krůt v Sedlčanech
3. ledna 2023 (18:10)
Ve velkochovu drůbeže v Sedlčanech na Příbramsku se objevila ptačí chřipka. Veterináři nařídili utracení 12.000 kuřat a 1000 krůt. Nákaza se potvrdila poté, co majitel nahlásil úhyn několika desítek krůt. Novinářům to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. Nákaza se dnes potvrdila také v malochovech ve Velké Bukovině na Děčínsku a v Kozojedech na Jičínsku. Největší ohnisko ptačí chřipky se potvrdilo před koncem loňského roku v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se postupně likviduje 220.000 nosnic.
V Sedlčanech se nákaza potvrdila v podniku Farma Druhaz. "Veterinární inspektoři na místě uskutečnili šetření, nařídili mimořádná veterinární opatření a odeslali vzorky k vyšetření do Státního veterinárního ústavu, které následně potvrdilo ptačí chřipku H5N1. Všechna drůbež bude v souladu s legislativou utracena," uvedl Majer. Doplnil, že drůbež v chovu by se měla zlikvidovat ve středu.
Ohnisko v malochovu na Děčínsku se potvrdilo v obci Velká Bukovina, kde v pondělí chovatel nahlásil úhyn šesti ze 13 slepic s příznaky nákazy. V hospodářství byly již podle veterinární správy utraceny zbylé kusy drůbeže a přijala se opatření s cílem zamezit šíření nákazy.
Na Jičínsku se nákaza objevila v malochovu, ve kterém uhynulo 13 z 27 nosnic. Po potvrzení nákazy byla dnes utracena i zbylá drůbež.
V největším ohnisku nákazy se ptačí chřipka objevila ve velkochovu společnosti Česká drůbež, která chová přes 740.000 slepic. Ptačí chřipka se objevila v jedné ze tří hal a dnes začala likvidace části drůbeže. Předsedkyně Českomoravské drůbežářská unie Gabriela Dlouhá sdělila, že v ČR je zhruba pět milionů slepic. Likvidace 220.000 kusů drůbeže je tak méně než pět procent z celého množství. Pokud se nákaza výrazně nerozšíří, neměla by likvidace drůbeže výrazně ovlivnit dostupnost vajec i jejich cenu na českém trhu.
Státní správa hmotných rezerv (SSHR) v souvislosti s výskytem ptačí chřipky na Příbramsku poslala tři další kusy techniky. "Jde opět o kontejnery na uhynulá zvířata. Aktuálně tam (Příbramsko) posíláme ještě dekontaminační stanici pro zasahující vozidla a také stanoviště pro dekontaminaci osob," řekl šéf SSHR Pavel Švagr. Správa hmotných rezerv už dříve odeslala také devět kontejnerů, dekontaminační stanici, jeden kontejner na zabezpečení veterinárních jednotek a jeden nosič kontejnerů do Brodu nad Tichou.
Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od 14. prosince loňského roku zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. Chovatelé tak musí ptactvo umístit do budov. Výjimku mají chovatelé holubů a běžců, jako jsou třeba pštrosi. Pokud není trvalé přemístění ptáků do budovy možné, musí chovatelé maximálně omezit kontakt drůbeže s volně žijícími ptáky.
V Česku se minulý rok objevilo 20 ohnisek nákazy, poslední byla v malochovu slepic v Ostravě. Podobně velké ohnisko jako na Tachovsku se naposledy objevilo naposledy na konci prosince 2021 v Libotenicích na Litoměřicku, kdy muselo být zlikvidování téměř 190.000 kusů drůbeže a asi 1,7 milionu kusů vajec. V dubnu 2021 se kvůli nákaze muselo zlikvidovat přes 170.000 kusů nosnic v Kosičkách v Královéhradeckém kraji.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Ve středočeské části CHKO Brdy loni přibylo přestupků
•Muži v Sedlčanech vybuchla v ruce podomácku vyrobená pyrotechnika
•Uplynuly čtyři roky od incidentu, kdy ozbrojený muž držel v příbramské bance rukojmí