Ptačí chřipka na Příbramsku je typ přenosný na člověka
29. září 2021 (17:16)
V ohnisku ptačí chřipky v Trhových Dušníkách na Příbramsku byl prokázán nebezpečný podtyp viru označovaný jako H5N1, který je potenciálně přenosný na člověka. Veterináři o tom informovali krajské hygieniky, řekl dnes za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Nákaza tímto virem se tak v Česku potvrdila po více než 14 letech. Podle mluvčí krajských hygieniků Dany Šalamunové bude lidem, kteří byli v přímém kontaktu s nakaženými zvířaty, nařízen lékařský dohled. Do karantény jít nemusejí, protože nebyl zaznamenán případ přenosu z člověka na člověka, dodala.
Zdrojem nákazy byli nejspíš volně žijící vodní ptáci. "Jde o subtyp H5N1, který na rozdíl od H5N8 může být potenciálně přenosný na člověka. Předali jsme tuto informaci krajské hygienické stanici," uvedl Majer. Konzumenti drůbežího masa nebo vajec podle něj nemají důvod k obavám. Nejsou totiž známy případy přenosu nákazy přes potraviny a veterinární dozor je nastavený tak, aby nemohly být na trh uvedeny produkty z nemocných zvířat, dodal Majer.
Hygienici podle Šalamunové zjišťují, kdo všechno přišel do přímého styku se zvířaty. "Těm lidem potom nařídíme takzvaně lékařský dohled, což znamená, že bude informován praktický lékař, oni se budou pozorovat, a pokud by u nich došlo ke změně zdravotního stavu nebo nějakým potížím, tak okamžitě kontaktují praktického lékaře," řekla Šalamunová.
Chovatel nahlásil úhyn pěti hus. V malochovu se dále nacházelo 16 slepic a 11 kachen. Zbývající drůbež veterináři utratili. V okolí ohniska vyhlásili ochranné a dozorové pásmo, kde jsou zpřísněné podmínky například na přesun drůbeže.
Ptačí chřipku, která je známa již od 19. století jako ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru označovaný jako H5N1 byl poprvé zaznamenán ve Skotsku v roce 1951. U člověka byla tato chřipka poprvé diagnostikována v Hongkongu v roce 1997. Opětovně se vir objevil v prosinci 2003 v Jižní Koreji.
V České republice se první případ viru ptačí chřipky H5N1 objevil v roce 2006 u labutě nalezené nedaleko Hluboké nad Vltavou, v červnu 2007 pak byla prokázána také v chovu krocanů na Orlickoústecku. Virus H5N1 začal nejprve v roce 2003 decimovat drůbež v Asii, odkud se infekce rozšířila do Evropy, na Blízký východ a do Afriky. Větší potíže ale chovatelům drůbeže v ČR způsobil v letech 2007 a 2017 jiný podtyp, H5N8, u něhož ovšem nebyl dosud zaznamenán přenos na člověka.
V Česku bylo letos vyhlášeno již 39 ohnisek ptačí chřipky a utratilo se zhruba čtvrt milionu ptáků, nemoc citelně zasáhla chovy kachen firmy Perena. Podle Agrární komory ČR to může znamenat výpadky na trhu s kachnami. Kuřecího masa a vajec se výpadky zatím netýkají.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka