První vánoční stromeček v Příbrami lidé objevili cestou na půlnoční mši. Do města ho přinesl v roce 1823 báňský inženýr z Tyrolska
Nepřehlédněte
16. prosince 2021 (10:29)
foto: MěÚ Příbram
Vánočně ozdobená jedlička malé Erny stála v patře domu U Černého orla. Na místě, kde dnes sídlí knihovna.
Na náměstí T. G. M. ve staré Příbrami opět září vánoční strom. Dětem zpříjemňuje čekání na Štědrý den a dospělé možná přinutí se v tom předvánočním shonu na chvilku zastavit. Třeba jen proto, aby se pokochali, jaký je letos strom krásný. Těžko bychom v dnešní době o adventu hledali náměstí či náves bez ozdobeného stromku. Přitom ještě před rokem 1823 neměl na Vánoce stromek v Příbrami vůbec nikdo. Domy se zdobily chvojím, jmelím, cesmínou a břečťanem. Lidé věřili, že cesmína chrání proti zlé moci a čarodějnicím. Břečťan svými srdčitými listy zase vyjadřoval příchod Ježíše.
Podle dochované výpovědi příbramského učitele Františka Teubnera se Příbramáci toho roku o Štědrém večeru trousili temným náměstím na půlnoční mši. Náhle se však zastavovali a zírali s údivem na cosi dosud nevídaného. V patře domu U Černého orla se otevřelo okno a průhled do osvětleného pokoje ukázal stůl a na něm vztyčený jedlový stromeček s rozsvícenými svíčkami. Na jeho větvích bylo zavěšeno drobné pečivo, jablíčka, papírové ozdoby i ořechy posypané roztlučeným leštěncem, který zářil i na hvězdě na špici jedličky. U stromku stála mladá žena s dítětem v náručí, které radostně po té kráse natahovalo ručky.
Druhého dne se nemluvilo o ničem jiném, než o vánočním stromečku malé Erny a všechny děti toužily ho spatřit. Ale i dospělí byli na něj zvědaví, proto byl stromek třetího dne opatřen novými svíčkami a postaven dole v hostinci. O příštích Vánocích se ozdobené stromky objevily i v příbramských domácnostech a zvyk se záhy rozšířil i do širšího okolí.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová, Tomáš Pečenka