Profesionální hasiči v Příbrami mají novou techniku
21. dubna 2024 (16:45)
foto: HZS Středočeského kraje
Od února a března letošního roku můžete vídat v ulicích Příbrami novou hasičskou techniku ve svítivě červeném zbarvení s reflexními polepy pro zvýšení viditelnosti. Od 1. února zařadili příbramští hasiči do výjezdu cisternovou automobilovou stříkačku CAS 20 na podvozku Tatra Terra a od 20. března automobilový žebřík AZ 40 na podvozku Scania P440 B6x2*4.
S novým žebříkem příbramští hasiči dokáží provést záchranné práce i u těch nejvyšších obytných budov v Příbrami, pokud u nich dokáží techniku ustavit. Žebříková sada je pětidílná s dosahem do výšky 42 metrů. Zároveň je na svém posledním dílu vybavena sklopným ramenem s rozsahem sklápění až 75°. Zalamovací rameno pomáhá především při zásazích na střechách s různým sklonem, kdy se díky zalomení mohou hasiči dostat za hřeben střechy, a především zajišťuje dobrý přístup na ploché střechy. Záchranný koš, jímž je automobilový žebřík vybaven, je určen až pro 5 osob, jeho nosnost je 500 kg a můžou ho hasiči dovybavit podle typu zásahu. Při požáru mohou k hašení koš osadit lafetovou proudnicí. Proti požáru je navíc chráněn ochlazovacími tryskami. Na záchranném koši je také pevně uchycena barevná natáčecí kamera se zoomem. Při provádění záchranných prací z výšky lze na něj uchytit adaptér pro uchycení transportních nosítek, ve kterých mohou hasiči pohodlně a rychle transportovat osobu, kterou by bylo obtížné v nosítkách přenášet vnitřkem budovy.
Automobilový žebřík je postaven na třínápravovém podvozku s předsazenou sníženou kabinou. Třetí náprava je vlečená a řiditelná, což umožňuje lepší manévrovatelnost ve městě. Vozidlo je dlouhé 11 m, vysoké 3,6 m a široké 2,5 m. Stabilizační podpěry, které zajišťují stabilitu žebříku do boku, jsou konstruovány tak, aby bylo umožněno jejich zasunutí pod běžné pevné překážky jako jsou například svodidla nebo osobní a nákladní automobily. Stabilizační podpěry jsou navíc sledovány integrovanými kamerami s přisvícením pro optimální ustavení žebříku v nepřehledných prostorech. Za určitých okolností je dosah žebříku do boku až na vzdálenost 15 metrů.
Cisternová automobilová stříkačka CAS 20 Tatra Terra nahrazuje již zastaralou CAS 20 Tatra Terrno. Jedná se o cisternovou automobilovou stříkačku v technickém provedení, což znamená, že její konstrukce a vybavení technickými prostředky ji předurčují pro zásahy všech typů událostí – od požárů a dopravních nehod, až po technické zásahy. Především k technickým zásahům jako jsou otevírání uzavřených prostor, popadané stromy, transporty zraněných osob, jezdí tento zásahový automobil nejvíce. Cisternová automobilová stříkačka je postavena na dvounápravovém podvozku Tatra T815-2T5TA3 s osmiválcovým vidlicovým motorem Tatra o výkonu 325 kW a osazena automatickou převodovkou Allison. Kabina je šestimístná a v opěradlech zadní řady sedadel a sedadla velitele jsou integrovány držáky dýchacích přístrojů. Vozidlo je vybaveno výstražným zařízením červenomodré kombinace se zvukovým výstražným zařízením s nízkofrekvenční sirénou. Konstrukce účelové nástavby cisterny je ze slitin lehkých kovů a olepena plechem. Cisterna si s sebou veze 4000 litrů vody a 240 litrů pěnidla. Čerpadlo má výkon až 2000 litrů za minutu. Nástavba i čerpadlo lze ovládat pomocí dotykových tabletů u řidiče nebo v zadní části vozidla. Mezi kabinou a účelovou nástavbou je uchycen pneumaticky výsuvný osvětlovací stožár s 24V LED reflektory. Vpředu je vozidlo vybaveno elektrickým lanovým navijákem s tažnou silou 50kN.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: HZS Středočeského kraje
autor: Radek Dopirák
Související
•Požár rodinného domu v obci Velká Lečice likvidovalo šest hasičských jednotek
•Portál pribram.cz spouští komunikační skupinu pro aktuální události
•Řidič citroënu se podruhé narodil: Po nárazu do stromu vyvázl s lehkým zraněním