Procento na sochy: Jak se „budovalo“ veřejné umění za socialismu
2. listopadu 2021 (08:41)
foto: GFD, k výstavě Sochy a plastiky v Příbrami po roce 1945
Přednášku, která doprovodí aktuální výstavu v příbramské galerii, povede ve čtvrtek 4. listopadu od 17.30 pedagog a sochař Pavel Karous.
Na necelé tři týdny se výstavní prostory Galerie Františka Drtikola zaplnily velkoformátovými fotografiemi od Jiřího Thýna, jejichž protagonisty jsou příbramské sochy a plastiky vytvořené po roce 1945. Přehlídka skulptur, které v Příbrami dosud zdobí či dráždí veřejný prostor, i zmizelých děl je přístupná do 7. listopadu. Ve čtvrtek 4. listopadu ji doplní přednáška pedagoga a sochaře Pavla Karouse.
Jedním z témat, které aktuální výstava zmiňuje, je tzv. čtyřprocentní zákon. Ten v Československu platil od roku 1965 do roku 1991 a znamenal povinnost vydat z rozpočtu každé veřejné stavby až čtyřprocentní částku na umělecké zvelebení veřejného prostoru. Vzniklo velké množství výtvarných děl, při jejichž realizaci docházelo také ke spolupráci umělce a architekta – konkrétní jména zmiňuje u jednotlivých děl i nová expozice.
„Pavel Karous je autorem známého projektu Vetřelci a volavky o kulturní politice socialistického Československa, která vytvořila podmínky pro vznik desetitisíců soch a plastik ve veřejném prostoru měst,“ představuje galerie svého hosta, jehož přednáška s názvem Procento na sochy – historie kulturní politiky se dotkne i několika poválečných soch v Příbrami. Více o problematice si v galerii vyslechnete od půl šesté za vstupné třicet korun.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková