Příštím hostem chatu bude místostarosta Václav Švenda
Václav Švenda se narodil v roce 1974 ve Vejprtech, ale od svých dvou let žije v Příbrami, kde současně podniká a kde několik let působil jako učitel informačních technologií a to na Integrované střední škole hotelového provozu, obchodu a služeb.
Do politiky vstoupil v roce 2009, kdy se stal členem právě vznikající strany TOP 09. Hned následující rok byl zvolen do městského zastupitelstva. Současně je místostarostou města. Švenda je ženatý a má dva syny. Mezi jeho koníčky patří příroda, cestování a sport.
Své dotazy můžete pokládat pomocí formuláře dole.
Osobnost odpovídala na dotazy (on-line).
Dobrý den. Situací v knihovně jsem se zabýval několik měsíců a analyzoval, co lze změnit k lepšímu. Nakonec jsem dospěl k názoru, že je třeba změna ve vedení. Po lidské stránce si pana Kabíčka velmi vážím, ale jako místostarosta, který je odpovědný za kulturu, mám povinnost dívat se také na manažerské přínosy. Manažerské řízení Knihovny Jana Drdy selhávalo a jen se ukazovaly praktické důsledky zpackaného výběrového řízení, jež realizovala ještě předchozí koalice. Od ředitele příbramské knihovny očekávám, že by měl mít určitou vizi nebo představy, které by chtěl realizovat. Knihovna Jana Drdy je velmi důležitá příbramská instituce, která získává v součtu značné prostředky z městského rozpočtu a jež plní klíčovou službu ve vztahu k dětem, mládeži, dospělým a kulturní veřejnosti jako celku. V jejím čele tedy musí stát člověk, který dokáže instituci rozvíjet, přinášet inspiraci a nové pohledy, a zároveň má manažerské zkušenosti a potřebnou razanci při řešení problémů. Věřím, že takového člověka najdeme v novém výběrovém řešení.
Stačí, když budete sledovat jednání zastupitelstva, která běží online (což je mj. výsledek úsilí současné koalice). Musel byste uznat, že se na jednáních zastupitelstva vyjadřuji. Vyjadřuji se ovšem k věcem, kde to má smysl, protože nechci blokovat jednání pětadvaceti zastupitelů. Ve vleku pana Vařeky nejsem já ani mí další kolegové z TOP 09. Jsme součástí jedné koalice, která se domluvila na spolupráci v tomto volebním období. A jako taková koalice jsme si řadu věcí už vyříkali nebo o nich průběžně diskutujeme na jednáních rady nebo při jiných příležitostech.
V předešlé odpovědi jsem vysvětloval, proč byl odvolán pan Kabíček. Dodal bych jen, že nelogičnost rozhodnutí byste měl hledat spíše v tom, jakým způsobem probíhalo výběrové řízení na post ředitele knihovny před několika lety. S peripetiemi, které kolem toho byly, se můžete seznámit při čtení článků z té doby.
K panu Kabíčkovi jsem se už vyjádřil, pan Chvál dostal výpověď z toho důvodu, že se měnila organizační struktura Knihovny Jana Drdy. Přitom tato změna nebyla ničím novým. Příbramská knihovna až do roku 2011 pracovala v režimu, kdy měla jednoho řádného ředitele. Pak najednou vzniklo další místo takzvaného manažera knihovny. Mým cílem i úkolem jako místostarosty radnice je dbát na efektivní vynakládání prostředků z městského rozpočtu. Příbramská knihovna nepotřebuje pozici ředitele a zároveň manažera. Ke změně organizační struktury jsme tedy přistoupili z toho důvodu, aby řízení knihovny (ale také informačního centra) bylo efektivnější, zahrnovalo méně na sebe navazujících stupňů a byla jasná odpovědnost za jednotlivá rozhodnutí. Výkon knihovny by se přitom neměl změnit, protože – jak jsem uvedl výše – jen jsme se vrátili k původní organizační struktuře, která nevytvářela dvojkolejnost v řízení.
Zjednodušení řízení určité instituce šetří městské peníze, které lze použít na smysluplné projekty. V případě úspory jednoho úředníka se včetně odvodů bavíme o částkách v řádu několika set tisíc korun ročně. Úředníků má být tolik, aby efektivně zajišťovali služby občanům. V minulém volebním období se zde přitom rozbujela praxe, kdy se v příspěvkových organizacích vytvářela, často dost neprůhledně, nová pracovní místa.
Pro straníky, pro lidi, kteří neuspěli ve volbách apod. To muselo skončit, protože město a městské organizace se nemohou stát trafikami – jak vy říkáte – pro kamarády a kamarádky. Naším cílem je, aby jednotlivá místa byla obsazena lidmi, kteří prošli výběrovými řízeními a splnili příslušné kvalifikační předpoklady. A to se v drtivé většině případů daří.
Volební program plníme od října loňského roku, kdy jsme uspěli v komunálních volbách. Naše priority a programové body se podstatně kryly s programem našeho koaličního partnera. Své výchozí body pro spolupráci v tomto volebním období jsme prezentovali a soustavně postupujeme v naplňování této koaliční dohody.
Kulturu mám na starosti já, proto jsem také řešil záležitost knihovny.
Byl jsem do tohoto chatu pozván jako místostarosta města, z této pozice mi to nepřísluší komentovat. Pokud se mě ptáte jako Václava Švendy, pak si myslím, že žijeme v natolik svobodné společnosti, kde rodinný stav a vzájemné vztahy, natož citové, nepodléhají společenskému odsudku. Proto to v zásadě neřeším. Svým založením inklinuji k trvalým osobním vztahům, nejlépe v manželském svazku, ale to neznamená, že bych chtěl někomu mluvit do života a vnucovat mu své přesvědčení o tom, jak má žít.
Když kladete filosofický dotaz, pokusím se odpovědět z větší šíře. Když jste součástí jakékoliv sociální, ekonomické nebo kulturní skupiny, logicky máte menší kontakt s těmi, kteří se ocitají v jiné situaci. To ale neznamená, že tato společnost je rozdělená podle nějakých tříd, vrstev či kast, které jsou vzájemně neprostupné, jež by se nesetkávaly a jež by spolu nedokázaly nejrůznějšími způsoby komunikovat. Jistě uznáte, že má-li člověk určité životní zkušenosti, empatii, toleranci, ochotu naslouchat a vnímat situaci ostatních, je v zásadě jedno, kam náležíte. Hodně politiků říká, že „chodí mezi lidi“ nebo „mluví s lidmi“, aby něco vidělo a slyšelo a mohlo se podle toho zachovat. Myslím si, že jsou to pouze populistické řeči, které mají vyvolat iluzi, že jejich osobní názor je podepřen názorem lidí. Myslím, že můžete být úspěšný podnikatel, ale zároveň to neznamená, že jste proti lidem, kteří nepodnikají, kteří jsou vašimi zaměstnanci, proti lidem bez práce či bez domova. Toto mínění se neustále snaží vytvářet určitá sorta politiků, kterým vyhovuje rozdělování společnosti, protože následně mohou snáze reprezentovat určitou její část. A všimněte si, že ti, kteří zastupují takzvaně chudé lidi, pak často rovněž podnikají, jezdí v drahých vozech, jedí ve vybraných restauracích nebo mají zajímavé příjmy ve státní správě. Pouze navenek ale mají dres politické strany, jež oslovuje masu méně majetných lidí. Osobně to považuji za pokrytectví. My takto postupovat nechceme. Na nic si nehrajeme, chceme pouze řádně spravovat toto město. A s tím souvisí i pochopení pro obyvatele, kteří tu žijí. Zda je momentálně někdo v nízkopříjmové skupině, nebo se mu daří podstatně lépe, nehraje v tomto ohledu sebemenší roli.
Prodej bytů je opět na delší odpověď: Příbram šla cestou měst, která vyprodala bytový fond způsobem, který nepovažuji za šťastný. Pokud bylo možné koupit si šedesátimetrový byt za cenu rodinné dovolené, jistě uznáte, že je něco špatně. Někteří politici zde opět vytvářejí dojem, že my bychom bývali chtěli prodávat za milion. Tak to prostě není. Byty mohly být prodány za 200.000 nebo 250.000 korun, tedy stále velmi výhodně pro nové nabyvatele, ale zároveň nikoliv za naprosto dumpingové ceny. Město s byty vyprodalo značnou část své majetkové podstaty, a tedy na dlouho předurčilo svůj ekonomický osud (Podobně lehkovážně město vyprodalo své pozemky na strategických místech pro podnikání, dnes vidíme, že utržené peníze byly naprosto neadekvátní a o nových pracovních místech vstupem nového investora si můžeme nechat jen zdát.). A finanční osud tohoto města je proto neradostný. Zatímco například Písek hospodaří s přebytkem několika set milionů korun, u nás zůstal projedený rozpočet, který v plusu udržuje jen každoroční úvěrování. Jsme prakticky bez městských bytů, bez velké části nebytových prostor, bez pozemků k rozvoji města a přilákání investora, který by poskytl lidem práci. V tomto důsledku se Příbram vylidňuje, to tlumí i podnikatelskou aktivitu, čímž dále klesá příjem do rozpočtu. Skutečnost je taková, že značná část lidí (a často těch nejchudších), která přišla levně k vlastním bytům, je okamžitě prodala za tržní ceny. Někteří se bytů zbavili velmi pod cenou a nyní opět bydlí ve „svém“ bytě, ovšem už za tržní nájem. Tím se bohužel dosáhlo jediného, a to prodloužení dojmu jisté neodpovědnosti. Pokud budete lidem rozdávat věci prakticky zadarmo (přiznejme si, že 800 korun za metr čtvereční bytu – oproti minimálně 12.000 „tržním“ korunám – je „téměř zadarmo“), dostávají občané jen impuls, že se o ně stále někdo stará – stát, kraj, město… Ale svět se v tomto změnil, všichni musí být více odpovědní sami za sebe. Další neblahý efekt „privatizace“ bytů byl v tom, že město nebude mít peníze pro podporu mj. právě těch méně majetných spoluobčanů, o nichž jste hovořil. Předchozí politické garnitury v Příbrami rozdávaly lidem z městského rozpočtu. Když už na to nebyly peníze, snažily se vyprodat kdeco. A nyní se už ocitáme v situaci, kdy se vyprodávat jen tak nedá (a tato koalice to rozhodně ani nemá v úmyslu). Žádný finanční polštář nemáme, a tak se nejspíš bude muset přikročit k postupnému zvyšování například cen za některé služby města. Na což bohužel budou nejvíce doplácet právě méně majetní lidé. Pokud bychom si nenechali v minulosti projíst majetkovou podstatu Příbrami (včetně bytů), dnes by k tomu nemuselo docházet.
Myslím, že se změnilo. Děláme řadu věcí, které nejsou při sledování „jen tak jedním okem“ vidět. Narovnáváme pro město nevýhodné vztahy s dodavateli, do komisí k výběrovým řízením zveme zástupce opozice, rušíme zbytečná pracovní místa v příspěvkových organizacích, která město stojí statisíce korun ročně, pracujeme na zvýšení kvality městem poskytovaných služeb, snažíme se být otevření a komunikativní ve vztahu k občanům, usilujeme (a v mnohém se to už podařilo) o rozbití léta vytvářených a posilovaných vazeb mezi úředníky, místními podnikateli a zastupiteli, otevíráme témata, která předchozí politici nechtěli vůbec řešit (velké a neřešené kauzy, investování ve městě), zefektivňujeme fungování městského úřadu apod. Bohužel také vidíme, že řada věcí je velmi obtížně řešitelných. Když například zjistíte, že město prodalo lukrativní pozemky pro případné nové investory za pětinu tržní ceny, a nechalo si ty, jež nikdo nechce a na které nejsou přístupy z veřejných komunikací, říkáte si, že tohle nemohl nikdo činit pro blaho Příbrami. Možná kdyby v té době více lidí sledovalo počínání zastupitelstva, a město tedy fungovalo transparentně, k takovému závěru bychom dnes nedospěli.
Jak jsem už naznačil v předchozích odpovědích, nic zakázáno nemám. Na principu zákazů společná koalice opravdu nefunguje. Máte pravdu, že je potřeba spoustu věcí vysvětlovat nebo na ně podávat názor. Do budoucna chci na tomto zapracovat.
Jsme na radnici přibližně půlroku a spíše se doposud zaměřovali na to, jak nejrůznější věci stabilizovat, zefektivnit a zlepšit fungování příspěvkových organizací. Setkávání s občany chceme určitě realizovat, z části to funguje už nyní formou elektronické komunikace, ale určitě proběhnou i osobní setkání.
Co se týká letního kina, na jaře zde proběhla poměrné rozsáhlá údržba, která se týkala opravy laviček, zdí, výmalby toalet, úpravy zeleně a nátěrů dřevěných nebo ocelových konstrukcí. Už zde proběhl velký koncert nadace Chci pomoci, zanedlouho vypukne první ročník Humorfestu a chystají se i další akce. Z ekonomických důvodů se ale ani letos nebude promítat. Zapůjčení filmu je poměrně nákladná záležitost, kterou ne zcela vyvažuje návštěvnost. A to nemluvě o tom, že když zrovna není pěkné počasí, nepřijde prakticky nikdo. My ovšem musíme za kopii zaplatit. V případě lesoparku zatím pracujeme na zlepšení stávajícího stavu tak, aby byla se tato velmi pěkná část Příbrami pro občany zatraktivnila bez nutnosti velkých investic.
Mojí vizí je maximálně otevřená radnice. Mým velkým vzorem při naplňování této vize je poslanec TOP 09 Jan Farský (předkladatel zákona o registru smluv a bývalý starosta města Semily). S Janem Farským jsem se také krátce po nástupu do funkce sešel a konzultoval s ním jeho praxi v Semilech. Od našeho nástupu na úřad se snažím tuto vizi také naplňovat. Oproti předchozí praxi se nám podařila již spousta změn k lepšímu. Zde je pár příkladů: Prakticky od prvního pracovního zasedání jsme realizovali on-line přenos ze zastupitelstva, zveřejňujeme podrobný rozpočet města a podkladové materiály pro zastupitele, do výběrových komisí zveme zástupce opozice, pořádáme pravidelné tiskové konference a prostřednictvím tiskových zpráv informujeme média o veškerém dění radnici. Snažíme se i o lepší propagaci pronájmů, vypsaných výběrových řízení i služeb všech městských organizací. Založili jsme i nový facebookový profil města. V rámci minimalizace rizik korupčních jednání jsme také provedli organizační změny, a to např. rozdělení odboru, který v minulosti zajišťoval jak realizaci veřejných zakázek, tak výběr jejích dodavatelů.
Na radnici jsme teprve sedm měsíců. Řada složitějších věcí bohužel na realizaci stále čeká, ale to neznamená, že na nich nepracujeme, nebo je nechceme uvést v život. Jedná se například o zveřejňování smluv, rozklikávací rozpočet, archiv záznamů ze zastupitelstva, atd.
Pane Tomso, bohužel máte velmi špatné informace. Z ISŠ jsem odešel sám a to je možné si samozřejmě ověřit. Tento krok jsem však zvažoval velmi dlouho. Učitelské povolání mám rád, ale dostal jsem se do situace, ve které člověk musí zvažovat životní priority. Má žena čekala druhé dítě a podnikatelské aktivity, které jsem vykonával souběžně s učitelským povoláním, se rozšířily. Abych měl dostatek času na svou rodinu, musel jsem se něčeho vzdát...
Při mých vysokoškolských studiích mne asi nejvíc oslovil Immanuel Kant se svými Základy metafyziky mravů.
Pane Nedomo, uctění památky příbramských a březohorských židovských obětí holocaustu byla společná akce města Příbrami, Federace židovských obcí v ČR, Státního okresního archivu Příbram, Hornického muzea Příbram, Institutu Terezínské iniciativy a několika zainteresovaných osob. Výsledkem jsou vydání publikace Synagoga v Příbrami a místní židovské obyvatelstvo, která byla představena 7. května, a slavnostní odhalení pomníku v Parku Přátelství. Smyslem celého našeho snažení bylo především uctít památku našich padlých židovských občanů, a to vše v souladu s židovskou tradicí. Pokud vás zajímá výběrové řízení na zhotovení pomníku, případně kolik sochařů se přihlásilo do výběrového řízení, budete se muset obrátit na Federaci židovských obcí v ČR. Ta totiž oslovila sochaře podle svých požadavků vzhledem k židovským tradicím a zhotovení pomníku rovněž financovala. Město Příbram od Federace obdrželo i grant na vydání zmíněné publikace. Co se týče dalších nákladů na pomník, kámen zdarma věnoval příbramský zastupitel Petr Kareš, transport a osazení kamene zajistily Technické služby Příbram v rámci svého rozpočtu. Jak vidíte, i velké věci nemusí stát velké peníze. Využívám této příležitosti, abych všem, kteří se na této věci podíleli, vyjádřil svůj obdiv a poděkování.
Nikdo mi samozřejmě mluvit nezakázal a ani bych si to nikým zakázat nenechal. Kdo sledoval dění v zastupitelstvu v minulém období, kde jsem patřil mezi nejčastěji diskutující opoziční zastupitele, může mít pocit, že se tolik neprojevuji. Jak jsem již říkal u některé z předchozích otázek, vyjadřuji se pouze k věcem, kde to má smysl, protože nechci bezdůvodně prodlužovat už tak neúměrně dlouhá jednání zastupitelstva.
Myslím, že jste správně nepochopil obsah tohoto velmi citově a emocionálně zabarveného červnového úvodního slova starosty. Starosta zde popisuje svůj prožitek při neobyčejném setkání s 98letou paní, které jsme společně přišli popřát k jejím narozeninám. Vaše citace poslední věty „A politiku ať si vezme třeba čert rohatý!“ je tak vytržená z kontextu této úvahy. Doporučuji, přečtěte si úvodní slovo ještě jednou a třeba pochopíte vyšší hodnotu jeho obsahu.
Pane Březovský, v rámci svých časových možností se budu snažit odpovědět na většinu otázek a to v pořadí, ve kterém byly položeny. Nebudu odpovídat na otázky, které si kladou za cíl někoho urážet. Žádost pana Pikrta je ve vaší otázce bohužel vytržená z kontextu děje.
Šlo již o závěr jednání, kdy v rámci diskuse probíhal velmi dlouhý a argumentačně nepřehledný příspěvek kolegy Kareše. Já jsem tehdy vnímal vystoupení kolegy Pikrta spíše jako zpětnou vazbu na kvalitu příspěvku pana Kareše, než jako nezájem pracovat pro občany. Byl to však pouze můj dojem z celé situace. Na skutečný motiv se raději zeptejte pana Pikrta.
Je to věcí názoru. Nemám tolik času číst všechny články pana starosty. Větší část těch, které jsem četl, považuji za zajímavé.
K obchodní činnosti jsem se dostal v počátku devadesátých let prostřednictvím svých rodičů, kteří právě v Pražské ulici téměř dvacet let provozovali obchod s ovocem a zeleninou.
Nejdřív jsem jim několik let pouze pomáhal v jejich podnikání a pak se pokusil realizovat i své vlastní obchody. Podnikáním se dnes živí spousta lidí, ostatně máme v zemi více než milion živnostníků.
Důvěru svých voličů beru velmi vážně a z toho důvodu je pro mě práce pro město na prvním místě a věnuji ji více času než jen běžný fond pracovní doby. Své podnikání si však také chci udržet, do doby než funkci opustím. A to i z toho důvodu, že jsem proti jakýmkoliv trafikám, které byly pro vysloužilé politiky obvyklé. Udržet podnikání by se mi ale aktuálně nedařilo zvládat, kdybych neměl jako oporu svou rodinu a velmi šikovné zaměstnance.
Podnikám v obchodě a telekomunikačních službách. Aktuálně provozuji s manželkou franšízové koncepty TIME OUT, VODAFONE a ALPINE PRO.
Turistický vláček jsme letos do provozu neuvedli zejména kvůli negativnímu stanovisku policie k plánovaným trasám. Toto stanovisko vydala policie s ohledem na zvýšený provoz v důsledku rekonstrukce některých ulic. Já sám jsem zastáncem provozu turistického vláčku a budu podporovat to, že když už jej máme, tak aby byl v následujícím roce opět v provozu a vozil obyvatele našeho města i turisty, děti i důchodce například na nově opravenou Svatou Horu. Co se týče jízdného, jsem pro jeho zavedení. Jízdné, a to i symbolické, má významný regulační efekt. Mnohokrát jsem byl svědkem, že se ve vláčku vozí stále stejní lidé, na děti, turisty a občasné cestující se kvůli tomu nedostalo.
Nejoblíbenější je asi svíčková.
Forrest Gump.
Oblíbil jsem si knihy od Dana Browna.
Příští týden jedu s rodinou na Slovensko a na konci prázdnin do Krušných hor.
Josef Vojtek.
S panem Frauenbergem jsem se seznámil prostřednictvím pana ředitele SZM Ing. Holobrady při společné schůzce na radnici.
Myslím si, že takový projekt nadregionálního festivalu by mohl být v budoucnu našemu městu velmi přínosný. Festival humoru je zcela unikátním a doposud i neprověřeným konceptem, ale skladba programu (naleznete na www.humorfest.cz) i účinkujících (např. Luděk Sobota, Alois Náhlovský, Aleš Háma, Petr Jablonský, Lukáš Pavlásek, Jiří Lábus, Jakub Kohák atd.) je natolik atraktivní, že by festival mohl do Příbrami přilákat návštěvníky z celé republiky. Dotaci 392 000 korun, kterou zastupitelstvo festivalu schválilo, nepovažuji vzhledem k mnohonásobně vyššímu celkovému rozpočtu za nepřiměřenou. Navíc velká část těchto prostředků půjde zpět do městských organizací jako například nájemné za areál Nového Rybníka pro Sportovní zařízení města.
Nevím, čím bych já osobně měl, poškodil Prokopskou pouť. Pokud myslíte tím, že jsem jako jeden z většiny zastupitelů hlasoval pro dotaci Humor Festu, tak to nepovažuji za poškození. To, že Humor Fest bude ve stejném čase, je věcí pořadatele, ale může to mít vzhledem k celorepublikovému zaměření této akce v konečném důsledku spíše synergický efekt. Pane Klémo, já jsem Vás bohužel na Prokopské pouti také neviděl, ale to nebude způsobené tím, že jsem tam nebyl, nýbrž tím, že Vás vůbec neznám.
Nejčastěji nohy :-)
Má oblíbená módní značka? Nikdo asi nečeká, že bych neřekl Time Out :-)
Oblíbených parfémů mám několik např. JOOP – Night Flight, AZZARO – Chrome, BVLGARI – Aqva Marine,...
Určitě pivo a favoritem je Plzeňský Prazdroj.
Do městského bazénu chodím vzhledem ke svým časovým možnostem velmi sporadicky.
Prosím, počítejte se mnou. 60 Kč krát 60 metrů čtverečních bytu. Nájem činí 3600 korun. Stačí se podívat na jakoukoliv inzerci s nájmem v Příbrami a zjistíte, že tržní cena bude přibližně jednou vyšší. Nájmy v městských bytech byly v Příbrami dlouhodobě udržovány na velmi nízké úrovni, což vedlo k tomu, že město nemělo na investice a většinu bytového fondu pak vyprodalo tragicky pod cenou, a že si lidé v nájmu jednoduše zvykli, že platí za šedesátimetrový byt přibližně tisíc korun. Snažíme se napravit něco, co posledních 15 let měly činit předchozí vlády na radnici, jež měly postupně zvyšovat ceny nájmu, aby získaly prostředky pro rozvoj bytového fondu. Předchozí koalice si ale udržováním nízkých nájmů vlastně kupovaly voliče. Tohle nepovažujeme za správné a je nám jasné, že za nárůst cen poneseme politickou odpovědnost. Skokový nárůst na Vámi zmiňovaných 60 korun za metr čtvereční není vzhledem k platné legislativě pro stávající nájemce možný. Úprava ceny pro stávávající nájemce je možná jen do výše 20% ročně (tj. v prvním roce o 3,60 Kč). Znovu ale opakuji, že jen řešíme roky neřešenou situaci a nemůžeme dělat příliš nic jiného. Za celorepublikově unikátních 18 korun nájemného za metr čtvereční měsíčně nejste schopni byt udržovat, bez dotace z městského rozpočtu. Tedy z peněz nás všech a to i těch, kteří si koupí byty či domy za tržní ceny a platí ze svého všechny potřebné náklady.
1) Komise pro výchovu a vzdělávání navrhla Radě města Příbram celkem 3 změny. Dvě změny jsou formálního charakteru. Třetí změna se týká bodu 16. se stávajícím zněním: „Ředitel školy nebo jím pověřený zástupce se účastní jednání školské rady jako stálý host.“. Komise navrhuje uvést znění tohoto bodu do souladu s platnou legislativou, Zákonem č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, tzn. navrhuje text: „Ředitel školy nebo jím pověřený zástupce je povinen zúčastnit se zasedání školské rady na vyzvání jejího předsedy.“
2) Když jsme přišli na radnici, potvrdil jsem si, co jsme tušili. Rozpočet je projedený, rozpočtové příjmy města neadekvátní vůči výdajům. Předchozí vedení radnice udržovala záměrně nízké ceny služeb (včetně už zmiňovaných nájmů) a vlastně si tak kupovala voličskou přízeň části obyvatel Příbrami. Chceme to změnit. Hlavním důvodem je, že když chcete zlepšovat služby pro občany, potřebujete k tomu finance, a ty nezískáte provozováním služeb na hranici rentability. V případě bruslení i lekcí plavání jsme dospěli k závěru, že tyto ceny jsou nízké. „Nevaříme přitom z vody“, pečlivě sledujeme ceny v jiných městech, které jsou srovnatelné s Příbramí. Můžete tak učinit také. Schválně se podívejte, za kolik se bruslí jinde. I my se pochopitelně zamýšlíme nad rozumnou úrovní cen. Chceme, aby zůstaly přístupné pro širokou veřejnost, ale zároveň potřebujeme získat prostředky pro modernizace a vyšší úroveň služeb.
3) K vláčku jsem se už vyjadřoval. Jinak máte pravdu, byl to volební nápad TOP 09, ale my jsme jej zamýšleli v podstatně širším kontextu. Minulá koalice si z celého konceptu rozvoje cestovního ruchu vytáhla – jak to bylo pro ni příznačné – jen ten nejviditelnější a veřejnosti nejlépe „prezentovatelný“ prvek.
Už jsem na tuto otázku odpovídal a vy jste sám podal spíše zamyšlení než dotaz. V mnohém s vámi souhlasím, na druhou stranu berme, prosím, v úvahu, že naše společnost jako celek je opravdu velmi liberální. Pokud už chceme hodnotit, měli bychom posuzované záležitosti zasadit do takového širšího kontextu. Stejně tak si myslím, že není třeba dávat do souvislosti mimomanželský vztah a pracoviště. V podstatě jsou to dvě mimoběžné věci, které spolu nemají nic společného. Na radnici nebo v příspěvkových organizacích pracují manželé, a nikdo neřeší otázky střetu zájmu, nikdo ani neřeší, zda jim to aktuálně v manželství klape, či nikoliv, zda třeba také neuvažují o rozvodu apod. Obecně si myslím, že bychom citové a vztahové věci měli nechat na těch, kterých se týkají.
Nevím o nikom z výběrové komise, s kým by byla Ing. Hana Divišová spřízněná. Co mohu říct zcela jistě je to, že paní inženýrka se svou sestrou nebyla ani v jedné z kanceláří místostarostů (domnívám se, že zde myslíte místostarosty – místopředsedové na úřadě nejsou). Já osobně jsem ji viděl při pohovoru poprvé a její výběr považuji v porovnání s ostatními uchazeči za nejvhodnější volbu. Jestli se paní inženýrka v této pozici osvědčí, samozřejmě ukáže až čas. Nesouhlasím s tvrzením, že bychom se v této souvislosti chovali stejně jako předchozí vedení.
Komise pro výběrové řízení na obsazení funkce ředitel příspěvkové organizace Centra sociálních a zdravotních služeb Příbram nevybrala žádného kandidáta. Město Příbram proto ihned na obsazení této funkce vyhlásilo nové výběrové řízení. Do výběrového řízení se přihlásili celkem tři uchazeči, jeden z nich v průběhu řízení odstoupil. Komise navrhla nevybrat žádného uchazeče a vyhlásit nové řádné výběrové řízení, snažit se o jeho větší propagaci s tím, že poprvé slyšení uchazeči se mohou přihlásit znovu. Byli bychom rádi, aby vítěz vzešel z většího množství kandidátů. Dovolím si upozornit, že přihlášky mohou zájemci podávat do 23. 6. 2015 do 14,30 hodin.
Dobrý den, na většinu Vašich otázek jsem již odpověděl v předchozím textu a vzhledem k času vymezenému na této chat je již nestihnu rekapitulovat. Děkuji za pochopení.
K financování kampaně se řada z nás již detailně vyjadřovala po volbách. Vše si lze snadno dohledat. Zrekapituluji pouze, že kampaň příbramské TOPky byla jedna z nejlevnějších a to zejména vysokým podílem práce našich členů. Největší část rozpočtu pokryly našetřené členské příspěvky a drobní dárci. Darovací smlouvy jsou k dispozici na centrále TOP 09. Společnost RAVAK nás podpořila možností umístit naše propagační materiály na jejích nemovitostech.
Místní organizace TOP09 žádnou vnitřní krizí neprochází. Konkrétně Petr Vácha před nedávnem obhájil pozici předsedy místní organizace v Příbrami.
Příbramská TOPka se k panu Kučerovi chová jako k zakládajícímu členovi a řada z nás s ním i po jeho odchodu udržuje přátelské styky.
Čas, který jsem měl k dispozici na tento chat, již bohužel vypršel, a tak se bohužel musím rozloučit. Velmi si vážím zájmu vás všech, o kterém svědčí takové množství položených otázek.
Děkuji za Váš zájem a přeji příjemný den
S pozdravem Václav Švenda
Výběrové řízení nechystáme.