Případů svrabu v Česku lékaři letos evidují nejvíc za posledních 20 let
30. května 2023 (10:12)
foto: pixabay
Hlavním příznakem svrabu je silné svědění, na kůži se objeví vyrážka, zejména na rukou, předloktí, vnitřní straně stehen a v okolí pupku.
Lékaři v Česku zaznamenali letos do konce dubna 3462 případů svrabu, což je nejvíc za posledních 20 let. Za první čtyři měsíce roku je jich víc než ve třech posledních letech před epidemií covidu-19 za celý rok. Počet případů už loni výrazně narostl na 5276, letos je jich ale do dubna dvojnásobek než loni. Vyplývá to z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ).
Hlavním příznakem svrabu je silné svědění, na kůži se objeví vyrážka, zejména na rukou, předloktí, vnitřní straně stehen a v okolí pupku.
Svrab se přenáší úzkým tělesným kontaktem nebo prostřednictvím ložního prádla a výjimečně oblečením. Šíří se v rodinách, častá je i nákaza zdravotníků nebo pracovníků sociálních služeb, kteří se nakazí při ošetřování a vyšetřování pacientů a klientů.
"Ohledně další predikce vývoje lze v dané chvíli jen odhadovat, že v průběhu tohoto roku bude trend ve vývoji počtu onemocnění nadále pokračovat," uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí Hygienické stanice Zbyněk Boublík.
Epidemie svrabu se podle odborníků vrací v cyklech po 15 až 20 letech, které nemají jednoznačné vysvětlení. Pokles počtu případů v době epidemie covidu-19 spojují s omezením kontaktů a prezenční výuky, uzavřením vysokoškolských kolejí a omezením cestování. "Zároveň i v rámci zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb docházelo k menšímu přesunu pacientů a klientů na jiná oddělení," popsali hygienici.
Vliv může mít také pokles imunity, protože se lidé se svrabem v poslední době v Česku nemohli setkat. Nakažení lidé podle hygieniků také dlouho své příznaky neléčili. "Z provedených epidemiologických šetření vyplývá, že nemocní s příznaky poměrně dlouho docházeli do zaměstnání, do školy, než bylo vysloveno podezření na onemocnění svrabem," uvedli hygienici v tiskové zprávě.
K šíření nemoci podle nich napomáhá nízká hygienická úroveň, pokud se pacienti neléčí a nedodržují nařízená opatření. Léčí se opakovaně speciálními mastmi a krémy na celém těle, nutné je také vyměnit oblečení a vyprat prádlo.
Na českém území se velké epidemie svrabu objevily v době první a druhé světové války, další v roce 1970, kdy bylo případů hlášeno přes 15.000, a v roce 1993, kdy jich bylo přes 14.000. Loni bylo nemocných téměř 5300, letos více než 3600 za první čtyři měsíce.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Ve Středočeském kraji bylo zaznamenáno nejvíc případů lymské boreliózy na Příbramsku
•Boreliózou od klíštěte se letos nakazilo asi o polovinu víc lidí než loni
•ADRAběh opět podpoří práci dobrovolníků, letos je věnován nemocným a znevýhodněným dětem