Případů koronaviru v Česku přibylo na 3330
1. dubna 2020 (08:52)
foto: pribram.cz, ČTK
Ve vážném stavu v nemocnici bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví k úterý 70 lidí, počet hospitalizovaných přesáhl tři stovky. Zhruba čtvrtina lidí, kteří byli v nemocnici, se uzdravila nebo byli propuštěni do domácí péče.
Případů nákazy novým typem koronaviru v Česku během úterý přibylo 307 na 3308. Během středečního rána stoupl počet nakažených na 3330. Denní nárůst tak opět zrychlil k deseti procentům, v předchozích dvou dnech se pohyboval pod touto hranicí. Z nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, se uzdravilo 45 lidí, 32 pacientů. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Denní nárůst o 307 nemocných je zatím druhý nejvyšší. Více pacientů přibylo jen minulý týden v pátek, konkrétně 373. Odhalených případů ale bývá obvykle víc, pokud se víc testuje. Do dnešního dne bylo provedeno 55 017 testů včetně opakovaných u stejného člověka.
O možném dalším vývoji epidemie v České republice bude dnes ráno informovat na tiskové konferenci Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Před týdnem očekával, že se Česko dostane na konci března na 3000 případů nákazy. První tři případy onemocnění české úřady oznámily 1. března.
Nejvíc nemocných je v Praze, téměř 900, následuje Středočeský kraj s více než 430 nakaženými. Nejméně, kolem stovky případů, má Královéhradecký, Jihočeský a Liberecký kraj. V hlavním městě je nákaza také nejvíce rozšířená vzhledem k počtu obyvatel. Na 100.000 lidí zde připadá víc než 60 nemocných. Naopak nejméně je to v Jihomoravském kraji, kde je na 100.000 obyvatel méně než 16 případů.
Další opatření v boji proti koronavirové epidemii dnes bude řešit Ústřední krizový štáb. Poprvé se v plné sestavě sejde pod vedením ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), který v čele štábu nahradil epidemiologa Romana Prymulu. Náměstek ministra zdravotnictví Prymula, který se nyní podle rozhodnutí vlády zaměří na projekt takzvané chytré karantény, dnes společně s dalšími zdravotnickými experty zhodnotí vývoj epidemie přesně měsíc po potvrzení prvních tří případů onemocnění COVID-19 v Česku.
Za první úkoly si Hamáček stanovil pokračování dodávek ochranných pomůcek a řešení situace v domovech seniorů, kteří jsou nejzranitelnější skupinou. Vedení krizového štábu v úterý vytvořilo několik pracovních skupin - vznikly týmy pro distribuci a nákup ochranných prostředků, mediální a zdravotní skupina či skupina, která bude řešit dopady omezení. Vzniknout má také ekonomický poradní tým. Do zajištění ochranných pomůcek chce Hamáček zapojit i domácí výrobce, dosud jich stát většinu zajišťuje dovozem z Číny.
Změnu v čele Ústředního krizového štábu schválila vláda v pondělí. Krok kvitovala opozice, podle které měl ministr vnitra z titulu své funkce řídit štáb už od jeho ustavení.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka