Případné bourání akvaparku je podle vedení Příbrami nepřijatelné
27. dubna 2023 (06:10)
Případné bourání příbramského akvaparku je podle vedení města nepřijatelné. Tato možnost, o níž se zmiňuje studie zpracovaná Sportovními zařízeními města Příbram, by podle starosty Jana Konvalinky (za ANO) byla neefektivní a velmi drahá. Radnici se nedaří sehnat stavební firmu, která by bazén opravila. Opakovaný tendr musela zrušit, jediný uchazeč nesplnil zadávací podmínky. O tom, jak dál naložit s projektem rekonstrukce za stovky milionů korun, budou zastupitelé rozhodovat na květnovém zasedání, řekl Konvalinka novinářům.
Problémem akvaparku jsou hlavně technologie, které jsou i desítky let staré. Připravená studie popisuje stav areálu i možnosti, jak by s ním šlo naložit. Navržená řešení lze podle starosty rozdělit do dvou skupin podle toho, zda počítají s plným, či částečným využitím dosavadního projektu, nebo navrhují vytvořit úplně nový projekt. Nejdražší variantou je bourat a stavět nový akvapark. Za přijatelnější starosta považuje návrhy rekonstruovat starý akvapark nebo postavit nový a starý využít na něco jiného.
"Varianty, které zahrnují demolici stávajícího objektu, jsou pro nás de facto nepřijatelné," uvedl Konvalinka. Podle něj je to nejen z finančních, ale i z technických a ideových důvodů. Bazén je propojený se sportovní halou, bourání by navíc stálo vyšší desítky milionů korun. Budovy akvaparku přitom podle starosty nejsou v tak špatném stavebně technickém stavu, aby po úpravách nemohly dál sloužit třeba jako budovy občanské vybavenosti.
Materiál městských sportovních zařízení počátkem května projednají radní, poté je na neděli 14. května naplánována schůzka zastupitelů a následně 22. května by zastupitelé měli rozhodnout o dalším směru, tedy jestli se využije dosavadní projekt, nebo se má vytvořit projekt nový. "Pak bude ustavena expertní skupina, složená jak z odborníků v oblasti stavebnictví, bazénářství a tak dále, tak z politických zástupců, která bude dál rozpracovávat konkrétní větev toho řešení," dodal Konvalinka. Na podzim by pak zastupitelstvo mělo znovu rozhodovat již o konkrétní variantě.
Zastupitelé v minulosti stanovili cenový strop rekonstrukce na 350 milionů korun bez DPH. Jediný uchazeč ale nabídnul 405 milionů Kč bez daně. Nesplnil tak podmínky vyhlášeného řízení a radní rozhodli o jeho vyloučení a zrušení zadávacího řízení.
Příbram akci chystá několik let, hovořit se o ní začalo v roce 2016. V květnu 2020 zastavila práce na přípravě rekonstrukce v nejrozsáhlejší variantě. Projekt podle Konvalinky příliš nabobtnal a cena by přesáhla půl miliardy korun. Proto zastupitelé rozhodli o snížení maximální ceny, kterou později kvůli vývoji cen ve stavebnictví znovu upravovali.
Podle opozičního zastupitele za Spojence Václava Švendy měl být nový akvapark už dávno v provozu. Konvalinka namítá, že radnice čelila velkému množství dotazů od potenciálních dodavatelů, na něž musela odpovídat. Zároveň se podle něj snažila zakázku co nejlépe připravit.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Příbram nebude zavádět sdílená kola, cena je podle radnice nevýhodná
•Příbram chystá rekonstrukci dopravního hřiště. Pozemek odkoupí za tři miliony
•Příbram zpevní účelovou komunikaci u Litavky