Přinést nákup nebo si popovídat. Dobrovolníci pomáhají seniorům dál
15. prosince 2020 (06:35)
foto: pribram.cz
V současnosti je do dlouhodobého projektu zapojeno dvanáct dobrovolníků, kteří se věnují devíti seniorům.
S pomocí seniorům přímo v jejich domovech začala příbramská pobočka neziskové organizace Adra již na jaře. A dobrovolníci jsou lidem nablízku i nyní. Na svém posledním zasedání rozhodli příbramští zastupitelé poskytnout Dobrovolnickému centru Adra Příbram finanční podporu pro projekt Dobrovolníci do domů. Celkové náklady projektu jsou 410 000 korun. Dotace města ve výši 55 000 korun pokryje především mzdy koordinátorů a také materiálové vybavení (hygienické prostředky).
„Během první vlny pandemie covid-19 jsme měli kolem sta dobrovolníku, kteří rozváželi nákupy a roušky, nosili léky a venčili pejsky,“ přibližuje aktivity vedoucí a koordinátorka Dobrovolnického centra Adra v Příbrami Anna Simáková. Prostřednictvím Zelené linky města se organizace postarala o 74 lidí z rizikové skupiny, kteří nemohli chodit ven. „Navázali jsme tak kontakty s některými osamělými seniory. Naši dobrovolníci se s nimi potkávali osobně při předávání nákupu a lidé ocenili, když jsme jim zavolali i v jiných dnech. Také po ukončení nouzového stavu byli vděční za každou povzbudivou chvíli,“ doplňuje Anna Simáková.
Práce dobrovolníků a přátelství, která vznikla v době nouzového stavu, se stala impulsem pro dlouhodobější pomoc. Dobrovolníci seniory doprovázeli na procházky nebo nákupy, hráli s nimi společenské hry, naslouchali jejich vzpomínání a vzájemně sdíleli prožité události.
„Po uvolnění pravidel jsme připravili pro seniory a zdravotně postižené klienty v dobrovolnickém centru pravidelná setkávání s různým tematickým zaměřením. Na první seznamovací schůzku navázala poznávací vyprávění jednoho z našich dobrovolníků o Příbrami. Uspořádali jsme podzimní tvoření nebo povídání u kávy,“ upřesňuje Anna Simáková.
V těchto činnostech příbramská Adra pokračuje. „Opět nakupujeme, posíláme přáníčka a pořídili jsme si neomezené volání, takže pravidelně voláme lidem, kteří se cítí osamělí a nestačí jim kontakt s dobrovolníkem jenom jednou za týden,“ vysvětluje Anna Simáková. V současnosti je do dlouhodobého projektu zapojeno dvanáct dobrovolníků, kteří se věnují devíti seniorům.
Další aktivitou spolku je program Studentského klubu „Pátečníci“, kdy studenti během pravidelných pátečních setkání připravují společný program pro další organizace a zdravotně postižené. V první vlně koronavirové krize se i oni věnovali psaní dopisů klientům Adry. S klienty z Nalžovického zámku se pak mohli osobně setkat v září. „Teď přátelství pokračují zase jen díky dopisům. Ale už víme, kdo dopisy čte a kdo na ně odepisuje,“ uzavírá Anna Simáková.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková