Přineslo snížení DPH nižší ceny za vodné a stočné na Příbramsku?
8. srpna 2020 (07:18)
foto: pribram.cz
Pokles daně z přidané hodnoty z 15 na 10 % ovlivnil pozitivně platby za vodné a stočné ve většině lidnatějších českých měst. Dlouhodobě roste tlak na růst cen vody kvůli nutnosti rozsáhlých investic do vodohospodářské infrastruktury.
Vodné a stočné představuje velkou položku ve výdajích některých domácností. Od letošního května došlo k poklesu daně z přidané hodnoty na vodné a stočné z 15 na 10 %. Z nedávné analýzy ministerstva financí vyplývá, že až tři čtvrtiny obyvatel pocítilo dopady snížení DPH. Celkem 124 ze 131 největších měst snížilo platbu za vodné a stočné v průměru o 3,73 korun za metr krychlový. Promítly tento krok do ceny města a vodohospodářské společnosti na Příbramsku?
V Rožmitále pod Třemšínem se změna DPH ve finálních cenách pro občany neprojevila. „Důvodem jsou obrovské investice do vodárenské infrastruktury, které město v následujících letech čekají,“ řekl rožmitálský starosta Josef Vondrášek s tím, že město plánuje například opravu nádrží vodojemu v Zalánech, nový přivaděč do zalánského vodojemu včetně nového napojení zalánských nemovitostí nebo vodofikace a odkanalizování osady Voltuš. Rožmitálští aktuálně platí 68 korun za vodné a stočné včetně DPH. „To je cena daleko pod průměrem jak celostátním, tak pod průměrem okresu Příbram,“ doplnil rožmitálský starosta. Za pravdu mu dává i celokrajské srovnání.
Na začátku roku Příbram obhajovala růst ceny vodného a stočného potřebou investic do vodohospodářské infrastruktury. Cena vodného a stočného tak vzrostla na 91,69 korun za metr krychlový. V květnu město reflektovalo snížení DPH a výsledná cena za „kubík“ tak činí současných 87,71 korun. Příbram uvádí, že v následujících letech chce do obnovy a údržby vodohospodářské sítě vložit přibližně 50 milionů korun ročně. Příbram čerpá vodu především z brdských nádrží nebo z Vltavy, pitnou vodu vyrábí soukromá společnosti 1. SčV, se kterou má město uzavřenu dlouhodobou smlouvu.
V Dobříši město ceny od května navýšilo, díky snížení DPH ovšem nebyla změna tak citelná. Od 1. května Dobříšští platí 82,26 koruny s DPH za metr krychlový. Při zvyšování ceny vody dobříšský starosta Pavel Svoboda uvedl: „Poslední zvýšení ceny proběhlo v roce 2017. Současná cena neodpovídá již delší dobu skutečným nákladům.“ I v Dobříši se pro zvýšení ceny rozhodli na základě nutnosti plnit plán financování obnovy vodovodů a kanalizací vycházející z legislativy. Dobříš navíc musí dostát závazku vyplývajícího z přijetí evropských dotací na intenzifikaci čistírny odpadních vod v letech 2009–2011. V žádosti o dotaci se město automaticky zavázalo plnit model cenotvorby, aby cena odpovídala skutečným nákladům. Dobříš používá vodu z 25 vrtů v lesích v lokalitách Trnová, Brodce, Lipíže, Sv. Anna a Sychrov. Dodávky zajišťuje Vodohospodářská společnost, kterou vlastní město Dobříš.
Ministerstvo se v citované analýze zabývalo cenami u 74 největších provozovatelů, kteří dohromady zásobují více než 9,4 milionů obyvatel. Ministerstvo financí reguluje cenu vody prostřednictvím tzv. věcného usměrňování. Do ceny mohou provozovatelé promítnout pouze ekonomicky oprávněné náklady (například náklady na materiál nebo mzdové náklady) a přiměřený zisk. DPH je složka ceny, která se ke kalkulované ceně následně připočítává. Pokud se tedy změní sazba daně, změní se i konečná cena pro spotřebitele. Cena vody se podle ministerstva může aktualizovat pouze v případech, kdy dochází k prokazatelným změnám v jednotlivých nákladových položkách jako například změna u nákladů na chemikálie nebo materiál.
Na mnoho měst a obcí čekají velké investice do mnohdy zastaralé vodohospodářské infrastruktury. Její obnova se stala tématem zejména v posledních letech, kdy Česká republika zažívala sucho.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková